با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

تهدید به تحریم وزیر خارجه خلاف عرف بین المللی است

پایگاه خبری تحلیلیسیاست گستر | یاداشت ومقالات :تهران-ایرنا- دو نماینده مجلس دور تازه تحریم های آمریکا علیه برخی مقامات و شخصیت های جمهوری اسلامی ایران را نشانه سردرگمی دولتمردان آمریکایی و تهدید به تحریم وزیر امور خارجه را خلاف عرف بین المللی دانستند.


تحریم برخی مقامات جمهوری اسلامی ایران و همچنین تهدید به تحریم محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه تازه‌ترین اقدامی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در راستای جریان سازی های نامتعارف خود علیه ایران به کار گرفت؛ «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا پس از این اقدام ترامپ با حضور در جمع خبرنگاران گفت که ترامپ به وی دستور داده تا اواخر هفته، ظریف را نیز به فهرست تحریم شدگان اضافه کند.

 

به دنبال سرنگونی پهپاد جاسوسی این کشور در تعرض به مرزهای هوایی ایران، ترامپ گاه با ادعای اینکه پهپاد در حریم بین المللی هدف قرار گرفته ایران را تهدید به حمله نظامی کرد و از طرفی در اقدامی متناقض از مقامات جمهوری اسلامی ایران به خاطر هدف قرار ندادن هواپیمای آمریکایی قدردانی و از سوی دیگر تحریم دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی، برخی فرماندهان سپاه پاسداران و همچنین تهدید به تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران کرد.

 

البته تناقض گویی و اتخاذ مواضع دوگانه از سوی رئیس جمهوری آمریکا تازگی ندارد، وی پیش از این بارها از مذاکره و گفت و گوی بی قید و شرط با ایران سخن گفته و بارها در حالت استیصال به زبان تهدید و زور و تبلیغات ایران هراسانه متوسل شده بود.

 

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه تحریم مقامات جمهوری اسلامی ایران از سوی کاخ سفید، نشانه درماندگی آنها است، گفت: تحریم‌های جدید علیه مقامات کشور از طرف آمریکایی‌ها نشان‌دهنده استیصال و درماندگی آمریکایی‌ها است زیرا برخی شخصیت‌ها که قبلاً نیز تحریم شده بودند اکنون نیز در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

 

وی افزود: تحریم‌های جدید ایران بیانگر این است که آمریکایی‌ها از مقاومتی که حاکمیت جمهوری اسلامی و ملت ایران در برابر آنها نشان داده‌اند و همچنین سقوط پهپاد جاسوسی آنها توسط نیروهای نظامی کشورمان سر درگم شده‌اند و به همین دلیل دست به اقدامات شتابزده می‌زنند.

 

نماینده ورامین در مجلس شورای اسلامی تهدید به تحریم وزیر امور خارجه را اقدام نامتعارف و خلاف عرف بین المللی عنوان و اظهارداشت: از جمله اقدامات شتابزده آمریکا به تحریم شخصیت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است که نشان می‌دهد که ما در مسیر مقاومت در برابر آنها موفق بوده‌ایم.

 

نقوی حسینی ادامه داد: در عرف بین المللی معمول نیست که مقامات رسمی و بین المللی یک کشور که بیشتر نقش دیپلماتیک دارند تحریم شوند.

 

وی در عین حال افزود: آنها وزیر امور خارجه را تهدید به تحریم کرده‌اند، باید منتظر ماند و دید که آنان در ادامه تناقض گویی های خود به خود چه کار دیگری انجام می‌دهند.

 

**ترامپ با تحریم‌های جدید، جواب خود را داد

شهروز برزگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران هم درباره تحریم‌های جدید که روز دوشنبه اعلام شد، گفت: ترامپ با تحریم‌های جدید، جواب خود را داد؛ رهبر معظم انقلاب به ترامپ جوابی ندادند به همین دلیل ترامپ برای پُرکردن چنین خلائی اقدام به اعمال مجدد تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران کرده و تحریم‌های بیت رهبری در این راستا است.

 

وی تهدید به تحریم وزیر امور خارجه ایران را نشانه بی اعتمادی آمریکا به زبان منطق و گفت و گو دانست و افزود: آمریکا از یک طرف اعلام می‌کند که بدون هیچ قید و شرطی حاضر به مذاکره با جمهوری اسلامی ایران است و از طرف دیگر در اظهارات و اقدامات متناقض دستگاه دیپلماسی ما را تهدید به تحریم می‌کند؛ رفتار تناقض‌گویی ترامپ و همچنین تیم مشاوران او خارجی آشکاراست.

 

عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشا: کرد ترامپ و دیگر مقامات آمریکایی اقدامات بسیاری را علیه جمهوری اسلامی ایران انجام دادند، آنها تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی ایران تمام کردند، اما اکنون به نقطه‌ای رسیده‌اند که کارهای آنها بی اثر است.

 

وی گفت: نه رهبر معظم انقلاب و نه فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هیچ سرمایه‌ای در آمریکا ندارند و تحریم‌های آنها در این زمینه اقدامی خلاف واقع و در راستای مواضع متناقض ترامپ است.

 

 اقدام ارزشمند دکتر رمضانپور و دعوت از علی پروین جهت حضور در مراسم گرامیداشت اقدام ارزشمند دکتر رمضانپور و دعوت از علی پروین جهت حضور در مراسم گرامیداشت

 

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد