با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

علیرضا رعد پیما

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | یاداشت ومقالات | علیرضا رعد پیما : همانطور که می دانیم فرهنگ از اساسی ترین عوامل موثر بر جامعه بوده و ازاهمیت زیر بنایی و به سزایی برخوردار است. تا آنجا که می توان واژه آرمانی جهاد را برای این تلاش قابل تحسین برگزید و آن را مقدم بر جهاد نظامی دانست.


همانطور که از صدر اسلام نیز اهمیت جهاد فرهنگی با تعریف دوران خویش بر هیچکس پوشیده نیست تا آنجا که پیامبر و یاران ایشان اولین ماموریت و آغاز رسالت خویش را در قالب ترویج و اشاعه دین و ماموریتی فرهنگی آغاز کردند و آن را قبل از هر حرکت و فعالیت نظامی در دستور کار خویش قراد دادند.


همچنین نزول قرآن برقلب مبارک پیامبر )ص( خود معجزه ای بود در راستای ارتقاء فرهنگ مردم زمان ایشان و برنامه ای انسان ساز برای نسل های آینده که جهان شمولی و زمانشمولی قرآن دلیلی است روشن بر این مدعا.


حال همه ما در این جهاد فرهنگی سهیم بوده و وظیفه داریم تلاش کنیم تا با جدیت هرچه بیشتر راه را بر نفوز و تهاجم فرهنگی بسته و قدرتهای موثری در راستای اعتلای فرهنگ اصیل خویش برداریم.


به فرموده مقام معظم رهبری دستگاه های فرهنگی و متولیان فرهنگ کشور باید خودشان باور داشته باشند که یک پایگاه فرهنگی یک قرار گاه مرکزی برای نظام محسوب می شود و به تعبیر ایشان قرار گاه خود جزء واژهایی است که در نظامی گری از آن استفاده می شود. و به قولی به این دلیل در آن بکار گرفته شده که بیان گر این باشد اگر کار زار فرهنگی مهمتر و خطرناک تر از کار زار نظامی نباشد کمتر از آن نیست.


باید دقت داشت هدف از کار و فعالیت فرهنگی احیای فرهنگ ها و تقویت فرهنگ ریشه دار و غنی ماست و نه فرهنگ هایی که هویت و اصالتی در پیشینه خویش ندارند خیلی از برنامه ها مبنای فرهنگ درستی ندارند و گاه بیش از آنکه بتوانند قدمی در راستای ساختن و ایجاد بستر مناسب فرهنگی بردارند جنبه نمایشی دارند و باید از اساس اصلاح گردند همچنین هزینه هایی که در ترویج فرهنگ اعم از مالی، انسانی و... صورت می گیرد باید با ظرافت و دقت خاصی صرف اشاعه و توسعه فرهنگ صحیح گردد.


مسائلی از جمله شیوه های مختلف و رسوم جدید، آداب و روشهای نو که خود در بسیاری از موارد سدی در برابر جوانان جامعه است و مسائل فرهنگی هستند که اهمیت به آن روز به روز کم رنگ تر شده و گاه به عرف جامعه تبدیل شده اند که نتایج آن به صورت مشخص در بنیان خانواده های نوپا و طغیانهای روحی در آنها و نهایت ظهور و بروزشان در جامعه دیده می شود.


فرهنگ خوب یا بد یک ملت را می توان با استفاده و بررسی شاخصه هایی همچون آداب، اخلاق، عقیده و رفتار های فرهنگی و اجتماعی افراد آن جامعه تشخیص داد.


اگر بدنبال اصلاح و سط فرهنگ خوب در بطن مردم و در كش و قوس زندگى واقعى آنان باشیم بتوانیم يك گذار فرهنگى بزرگ و سازنده را رقم بزنیم. و اين نیازمند تلاش در دو بخش مهم است. عزم فرهنگى همه آحاد مردم ، بهره گیرى از مسئولین و مجريان فرهنگى جامعه كه در هر دو بخش رد پاى مردم چه در تلاش و چه انتخاب به وضوع ديده مى شود امید است با مشاركت همه مردم شهر خوب فرداى خوش را پیش رو داشته باشیم.| علیرضا رعد پیما

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد