با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

پنهان‎کاری کشف آثار تاریخی، ساخت هتلی را در مشهد متوقف کرد

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرویس فرهنگ و هنر :مشهد- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: اعلام نکردن کشف آثار تاریخی توسط مجریان ساخت یک پروژه اقامتی در مشهد موجب توقف ساخت این پروژه شد.


به گزارش سیاست گستر  ،سرهنگ مجید کیانی مقدم روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی گود برداری برای ساخت یک هتل در خیابان شهید اندرزگو (خسروی) مشهد تعدادی آثار تاریخی و سردرهای منازل قدیمی با آجرهای چهار گوش کشف شده است که مجریان این پروژه بدون اعلام کشف انجام شده به سازمان میراث فرهنگی گودبرداری خود را ادامه دادند.

 

وی اضافه کرد: اعلام کشف این آثار از طریق گزارشهای مردمی به این یگان انجام شد و حضور مأموران یگان حفاظت و بررسی وضعیت موجب شد تا علاوه بر صدور اخطار برای مجریان این پروژه، ادامه ساخت آن تا بررسی کارشناسان باستان شناسی و اعلام نظر آنان متوقف شود.

 

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: در حفاری انجام شده یک هاون قدیمی سنگی و نیز دیوارهای خانه‌های مدفون با آجرهای چهار گوش کشف شده بود.

 

کیانی افزود: در بررسی‌های اولیه مأموران یگان حفاظت نیز چند تکه سفال در انواع و اشکال مختلف کشف شد که طبق تجربه این بخش از کشفیات نشان از هویت تاریخی قدیمی این محل دارد.

 

وی با بیان اینکه این پروژه که یک هتل چند ستاره است مشکلات مختلفی برای ادامه کار دارد ادامه داد: قرار گرفتن در حریم ابلاغی حرم مطهر امام رضا (ع) و نیز قرار داشتن در حریم تاریخی بازار فرش به عنوان یک اثر ملی از جمله مشکلات این پروژه برای ادامه فعالیت است.

 

سرهنگ کیانی مقدم ارائه هر گونه اطلاعات بیشتر در این خصوص را منوط به بررسی کارشناسان باستان شناسی و میراث فرهنگی خراسان رضوی کرد.

 

صبح امروز نیز در پی گودبرداری برای عملیات ساخت یک واحد اقامتی در خیابان شهید اندرزگو (خسروی) مشهد خبر کشف یک آب انبار قدیمی رسانه‌ای شد که این آب انبار رو به روی پروژه ساخت هتلی قرار دارد که در این خبر بدان اشاره شد.

 

تاکنون حدود هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی استان خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد