با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

مهندس غلامحسین بخشی

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | بخش گفتگو : پس از فراز و نشیب های بسیار ، بالاخره تا چند روز دیگر ماراتن انتخاب شهردار رشت به پایان می رسد . به راستی چه کسی شایسته ی این جایگاه است ؟ آیا شورا نشینان در انتخاب شهردار شایسته سالاری را مد نظر قرار می دهند ؟ شهردار آینده ی رشت چه خصوصیاتی باید داشته باشد ؟ و ده ها سئوال دیگر که این روزها در ذهن مردم رشت موج می زند . در شبکه های اجتماعی نیز گمانه زنی ها در این خصوص ادامه دارد .


به گزارش سیاست گستر ،  در همین رابطه با مهندس غلامحسین بخشی فعال سیاسی ، اجتماعی اصلاح طلب به گفتگو نشستیم که ماحصل این گفتگوی اختصاصی در پی از نظر خوانندگان نکته سنج سیاست گستر می گذرد :

 

دبیر اسبق حزب کارگزاران سازندگی در استان گیلان در ابتدای این گفتگوی اختصاصی با اشاره به این نکته که بنده همیشه دغدغه ی شهر و رشتوندان را داشته ام ، اظهار داشت : بار ها با اعضای لیست امید شورای اسلامی شهر رشت ، در رابطه با گزینش شهردار مباحثه داشته ام و از آنان خواهش کردم که حداقل اعضای لیست امید به شهردار تعرفه شده ی سایر اعضاء رای ندهند . به این دلیل که ایشان با تعداد رای کمتری شهردار شود و اعضای لیست امید بتوانند در آینده مطالبه گر حق مردم از شهردار باشند . البته با توجه به این نکته که نگرش رشتوندان این بود که شهردار رشت باید از چهره های شاخص و توانمند بومی باشد . شهر رشت و ساختار فرهنگی و اجتماعی آن را بشناسد تا مبادا برخی از افراد فرصت طلب از ناآگاهی شهردار نسبت به موقعیت شهر رشت سوء استفاده نمایند.

 

وی افزود : هنوز که هنوز است این سئوال نقل محافل مردم کوچه و بازار است که چرا آقای نصرتی نتوانست در شهرداری رشت به درستی مدیریت کند ؟ و چرا تمامی تعهدات خود را زیر پا گذاشته ، کرسی شهرداری را رها کرده و برای ارتقای شغلی خود شهر رشت را ترک نموده است .

 

مهندس بخشی با اشاره به اینکه اگر صحبت های مردم به گوش آقایان نمی رسد ، جای بسی تعجب است ، گفت : از آنجایی که شهروندان تریبونی جهت ابراز عقیده و گفتن نظرات خود ندارند تا دغدغه های خود را به گوش مسئولین برسانند. این وظیفه بر دوش رسانه ها،چهره های شاخص و فعالین سیاسی است . 

 

وی تصریح کرد : به نظر من پس از رفتن مهندس نصرتی اظهار تاسف دوستان منطقی نبود و مردم فرهیخته و نکته سنج رشت به این اظهارات بی اساس واکنش نشان دادند . اکنون که پس از سپری شدن چند ماه هنوز شهرداری تاریخی شهر رشت فاقد مدیری توانمند است متاسفانه همگرایی و تعامل جهت تعیین شهرداری وزین و توانمند ، با وجاهت اجتماعی و همچنین دارای توان علمی و تخصصی وجود ندارد که حد و شان کلانشهر رشت را حفظ نماید .

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد : شنیده ها از این امر حکایت دارد که گفتمان شهروندان در این راستاست که چرا اعضای باسابقه و شناخته شده ی شورای اسلامی شهر رشت به خواسته ی شهروندان توجه نمی کنند و اهداف شخصی خود را تعقیب دارند . و این حرکت بدور از نظر شهروندان در آینده ی نه چندان دور مورد پرسش شهروندان واقع خواهد شد . بنده بعید می دانم که حضرات با پاسخ خود بتوانند مردم را اغنا کنند . بهر حال در این فرصت سوزی جهت تعیین مدیری مدبر ، توانمند و مستقل در تصمیم گیری که وزن و شایستگی مدیریت شهر را داشته باشند افراد تعرفه شده از سوی اعضای شورا چندان چنگی به دل نمی زند . با توجه به این نکته که چهره ای شاخص ملی ، محلی با تجربه در مدیریت کلان ، توسعه گرا و دارای ارتباطات قوی در سطح ملی و محلی به شورای شهر تعرفه شده است را آقایان جدی نگرفته اند و بر روی این چهره ی شاخص تاکید لازم را اعمال ننموده اند .

 

مهندس بخشی با تاکید به این نکته که شهروندان اکنون از تمامی گزینه های تعرفه شده با اطلاع هستند، خاطر نشان ساخت : هم اکنون در جای جای شهر می توانید ببینید که در رابطه با شخصیت ، کارآمدی و توانایی این افراد بحث و گفتگو می شود و مردم در عجبند که چرا برخی شانیت و اعتبار شهر تاریخی رشت را مورد توجه قرار نمی دهند ؟ مردم رشت به شهرداری و حوزه های مختلف آن بدبین هستند . رفتار شورا در گزینش شهردار و بهینه سازی نیروی انسانی و شفاف سازی عملکردهای مالی شهرداری مورد انتظار شهروندان بوده ، چه بسا در حوزه های عمرانی و کمیسیون های تخصصی که می بایست به اطلاع شهروندان رسانده شود . در غیر این صورت شورا و شهرداری نمی تواند اعتماد مردم را نسبت به بدنه ی شهرداری جلب نمایند و این ریسک بزرگی نیست بلکه عین ارائه ی خدمات صادقانه به شهروندان است . در غیر اینصورت شهروند حاضر به همکاری با شهرداری نخواهد بود .

 

دبیر اسبق حزب کارگزاران سازندگی در استان گیلان با اشاره به این نکته که باید اقتدارگرایی و خودبزرگ بینی از بدنه ی شهرداری زدوده شود ، عنوان داشت : کارکنان شهرداری باید به این امر اعتقاد پیدا کنند که همه ی هزینه ها ، تامین نیازها و حقوق کارکنان از صفر تا صد از جیب مردم پرداخت می شود و آنان خدمتگزاران مردم هستند و باید تکریم ارباب رجوع را بجا آورند تا شهروندان برای همراهی و تقویت بنیه ی شهرداری تمایل نشان دهند .

 

وی تشریح کرد : فلذا جهت تعیین شهرداری با معیارها و شاخصه های تعریف شده در حو زه ی مدیریت کلان شهر رشت به نظر بنده سرکار خانم دکتر فاطمه مقیمی دارای همه ی معیارها بوده و قادر است با ریسک پذیری در تصمیم گیری در چهارچوب قانون شهرداری ها گام های مثبتی برای شهر و شهروندان بردارد .

 

مهندس بخشی بار دیگر تاکید کرد که یک مدیر به تنهایی قادر به انجام اصلاحات نیست و گفت : مدیر شایسته و تواتمند حتما باید تعدادی از چهره های کارکشته ی علمی ، تخصصی با سبقه ی مدیریت و پاکدست را در کنار خود داشته باشد تا در اصلاح بدنه ی شهرداری در حوزه های مدیریت شهری از آن ها بهره گیرد . وگرنه امکان ادامه ی ضعف استمرار خواهد یافت و باز هم معتقد هستم که اعضای محترم شورای شهر با حفظ اعتبار خود در این اقدام اصلاحی به شهردار منتخب کمک کنند تا جلب رضایت عمومی اتفاق افتد .

 

بخشی در پایان این گفتگوی اختصاصی خاطر نشان ساخت : بنده به عنوان یک فعال سیاسی ، اجتماعی بر خود فرض می دانم که در راستای شفاف سازی و جلب اعتماد مردم به شهرداری حرکت نمایم تا شهر کهن زخم خورده ی ما از نقاهت فقدان مدیر نجات یابد | پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر

 

 

 

سیاست گستر

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد