با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید


Notice: Undefined offset: 1 in /home/siasatgo/public_html/modules/mod_jux_news_ticker/mod_jux_news_ticker.php on line 61

Notice: Undefined offset: 2 in /home/siasatgo/public_html/modules/mod_jux_news_ticker/mod_jux_news_ticker.php on line 111

Notice: Undefined offset: 2 in /home/siasatgo/public_html/modules/mod_jux_news_ticker/mod_jux_news_ticker.php on line 114
ته سیگار به گیاهان آسیب می‌زند

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر سرویس علم و فناوری:تهران- ایرنا - محققان دانشگاه انگلیا راسکین واقع در انگلیس دریافتند ته سیگارهایی که در طبیعت انداخته می‌شوند، قابلیت رشد گیاهان را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند.


به گزارش سیاست گستر : پایگاه خبری ساینس، در این آزمایش محققان ته سیگارهای مصرف شده و نشده را روی سطح خاکی که در آن دو نوع گیاه تلخه و شبدر سفید کاشته شده بود، رها کردند. این گیاهان علوفه موردنیاز رشد دام‌ها بوده و در اغلب پارک‌های شهری نیز رشد می‌کنند. به ویژه وجود گیاه تلخه برای گرده‌افشان‌ها و تثبیت نیتروژن خاک ضروری است.


در این تحقیقات مشخص شد صرف‌نظر از نوع ته سیگار، پس از گذشت ۲۱ روز از زمان رها شدن آن در خاک، جوانه‌زنی و رشد طولی و حجم توده ریشه گیاه شبدر سفید به ترتیب ۲۷، ۲۸ و ۵۷ درصد کاهش می‌یابد. در مورد گیاه تلخه قابلیت جوانه‌زنی به میزان ۱۰ درصد و رشد طولی به میزان ۱۳ درصد کاهش می‌یابد.


محققان به منظور کنترل نتایج آزمایش، علاوه بر ته سیگار، قطعات چوبی شبیه ته سیگار را نیز در سطح خاک رها کردند. در بررسی‌های انجام گرفته مشخص شد میزان اثرات منفی ته سیگارهای مصرف شده و نشده تفاوت چندانی باهم ندارد، اما قطعات چوبی فاقد چنین اثری هستند.

محققان با بررسی بیشتر دریافتند مشکل اصلی در فیبرهای سلولز استات است که در فیلترهای سیگار مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور دقیق‌تر ترکیبات شیمیایی که برای افزایش انعطاف‌پذیری این فیبرها به‌کار می‌روند با نفوذ در خاک موجب بروز آثار منفی می‌شوند.


به گفته محققان، در برخی پارک‌ها و به ویژه در اطراف صندلی‌ها می‌توان در هر متربع تا ۱۰۰ عدد ته سیگار یافت. انداختن ته سیگار در محیط به یکی از رفتارهای مقبول در جوامع بدل شده است اما می‌تواند پیامدهای منفی قابل توجهی بر محیط زیست باقی بگذارد.

 

 

اپراتور:فاطمه پورغلامی

ایرنا

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد