با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | گروه گزارش | اختصاصی : بازدید هیات اقتصادی و سرمایه گذاری استانداری گیلان و رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان از شرکت پیشروتاب (گروه صنعتی دکتر برق لامع).


به گزارش سیاست گستر ، در هفته ی گذشته مهندس فرزام صفت معاون امور اقتصادی استانداری ، دکتر رنجکش مدیرکل دفتر جذب سرمایه گذاری استانداری  و مهندس مصباحی مدیرکل دفتر اقتصادی استانداری ، در قالب هیات اقتصادی و سرمایه گذاری استانداری گیلان ، به همراه دکتر دلق پوش  ( رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان) از شرکت ریسندگی و بافندگی پیشروتاب (گروه صنعتی دکتر برق لامع) بازدید بعمل آوردند.

قبل از بازدید از کارخانه ، طی جلسه ای مهندس مادرشاهی مدیرعامل شرکت پیشروتاب ، این واحد تولیدی را معرفی کرد و پس از آن مشکلات موجود را برای بازدیدکنندگان تشریح نمود . این مشکلات در چند بخش عنوان شد که مهمترین آن کمبود سرمایه در گردش و عدم اجرای مصوبات اخذ شده از ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان گیلان و نیز کارگروه کشوری رفع موانع تولید، توسط برخی بانکها و سازمان امورمالیاتی استان گیلان بود.

 مهندس فرزام صفت ، دکتر دلق پوش و دیگر بازدیدکنندگان در هر بخش توضیحاتی را به عنوان راهنمایی بیان داشته و بر لزوم حمایت از این کارخانه تولیدی منحصر بفرد تاکید داشتند .

در بخشی از این جلسه مهندس کاظم مادرشاهی به اهمیت عضویت کشورمان در اتحادیه همکاری های اقتصادی اوراسیا و لزوم جذب سرمایه خارجی اشاره نمود و در رابطه با توان صادراتی این واحد و توان اشتغالزایی و نیز ارزآوری بالای این صنعت توضیحاتی ارائه نمود و از همه دستگاه های اجرایی تقاضا کرد هیئت مدیره این کارخانه را در احیا و شکوفایی مجدد صنعت حوله بافی استان گیلان همراهی نمایند  .

پس از جلسه ی فوق از تمامی واحدهای کارخانه بازدید به عمل آمد .

در حاشیه ی بازدید از این کارخانه ، با رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان به گفتگو نشستیم .

 دکتر فرهاد دلق پوش که نمایندگی مجلس شورای اسلامی و سوابق بسیاری را در حوزه های مختلف اقتصادی و فرهنگی دارد ، در ابتدای این گفتگوی اختصاصی در رابطه با شرکت پیشروتاب (گروه صنعتی دکتر برق لامع) گفت : این کارخانه یکی از کارخانجات خوب و فعال استان است که دارای تجهیزات مدرن و به روزی می باشد و این توان را دارد تا بخش اعظمی از نیازهای داخل را تامین کرده و صادرات خوبی هم داشته باشد .

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان با اشاره به این نکته که طبیعی است که واحدهای تولیدی صنعتی در بعضی از مقاطع دچار مشکلاتی شوند ، اظهار داشت : این مشکلات مقطعی باید با تدبیر حل و فصل شود . لذا باید ظرفیت این واحد را به حداکثر برسانیم . بازدید امروز ما بدین جهت بود تا بتوانیم بخشی از مشکلات این واحد تولیدی صنعتی را به شکلی مدیریت کنیم و موانع و مشکلات موجود را به نحو مطلوب پیگیری و رفع نماییم .

دلق پوش بخشی از مشکلات این واحد را نبود سرمایه در گردش و بخش دیگر را موارد اجرایی عنوان داشت و گفت : مصوباتی از طریق کارگروه داشتیم که در حال پیگیری آن هستیم  تا این واحد بتواند ظرفیت مناسب خود را در تولید بدست آورد و انشاالله در آینده به جایی برسیم که بتوانیم از پتانسیل جذب سرمایه خارجی در این واحد استفاده نماییم  . این واحد یک ظرفیت ارزشمند و خوب برای صنعت استان است و تا من این ظرفیت را از نزدیک ندیده بودم به عظمت و کیفیت آن پی نمی بردم .

وی افزود : ما نیز از مصرف کنندگان این محصولات هستیم و باید دست به دست هم دهیم تا این برند معتبر ، معروف و قدیمی را حفظ کرده و این واحد که در سال ۸۶ بعنوان واحد نمونه صنعتی استان گیلان برگزیده شده بود، بتواند رونق گذشته  و حتی بیشتر از آن را بدست آورد .

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان ، تولید را تابعی از سیاست های کلان اقتصادی دانست که معمولا مربوط است به صادرات و واردات ، حمایت از تولید داخل و مقوله های مختلف و گفت : متاسفانه در دهه ی 80 صنعت نساجی در کشور به دلیل سیاست های غلط لطمه ی شدیدی خورد .

وی یکی از دلایل مهم این لطمه را واردات بی رویه اجناس از برخی از کشورها ، مخصوصا چین دانست و گفت : متاسفانه این یک سیاست اشتباه بود که به این صنعت نیز لطمه ی شدیدی زد . درست است که واردات و تجارت، سود آنی دارد ولی این سود آنی در دراز مدت به تولید و صنعت لطمه ای جدی می زند .

دکتر دلق پوش با اشاره به این نکته که به تبع سیاست های اشتباهی که بوده وقفه ای در کار این واحد ایجاد شد ، بیان داشت : مشکلات پیش آمده را باید با تدبیر انسانی ، همچنین پشتیبانی و حمایت قانونی رفع کرد . امیدوارم که بتوانیم از سرمایه های انسانی ، تکنولوژی ، و ایده های خوب مدیران این واحد استفاده کنیم و تمام توان خود را در کنار هم بگذاریم و هم افزایی داشته باشیم  تا انشاالله شاهد پویایی اینجا باشیم .

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان، خاصه در رابطه با مشکلات و موانع شرکت پیشروتاب گفت : این قول را می دهم که پا به پای دوستان حرکت می کنیم و جهت رفع این مشکلات می کوشیم . من اهل شعار دادن نیستم و اعتقاد دارم که باید کمک کنیم . ما را هم مانند خودتان یک همکار بدانید . این قول را می دهم که نهایت همکاری را می کنیم  و از ظرفیت های قانونی استفاده می کنیم . علی رغم مشکلاتی که سازمان صنعت و معدن در بحث مسائل اجرایی با آن مواجه است،  اعتقاد من این است که اگر ما به تولید به معنای واقعی نپردازیم حتی نمی توانیم در بحث تامین نیاز بازار و تجارت نیز موفق باشیم .

وی تصریح کرد : من منتقد سیاست های پولی و مالی کشور هستم . من بارها به مسئولین کشوری گفته ام که ما باید سیاست های پولی خود را در حوزه ی تولید اصلاح کنیم ، در هیچ جای دنیا برای تولید تسهیلات با 18 درصد سود توجیه ندارد . ضمن اینکه سیاست های مالیاتی ما نباید یک طرفه باشد . تا سیاست های کلان اقتصادی ما که پشتوانه ی آن سیاست های پولی و مالی است، اصلاح نشود؛  طبیعتا سکته های متعددی را در بخش اقتصاد و تولید خواهیم داشت .

به گزارش سیاست گستر ، پس از آن با مهندس کاظم مادرشاهی مدیر عامل شرکت ریسندگی و بافندگی پیشروتاب به گفتگو نشستیم . ماحصل این گفتگوی اختصاصی در پی از نظر خوانندگان نکته سنج سیاست گستر می گذرد :

مهندس مادرشاهی در ابتدای این گفتگوی اختصاصی با اشاره به این نکته که این واحد تولیدی ، صنعتی بزرگترین و مدرنترین کارخانه ی حوله بافی در کشور است ، اظهار داشت : شرکت پیشروتاب تنها بازمانده ی صنعت حوله بافی در استان گیلان است .

وی صنعت نساجی را اشتغالزاترین صنعت جهان دانست و عنوان داشت : بطور میانگین ایجاد هر شغل در صنعت خودروسازی بالغ بر 300 میلیون تومان هزینه بر می دارد ، در صورتی که ایجاد شغل در صنعت نساجی به ازای هر نفر حدود 30 میلیون تومان هزینه دارد .

مدیر عامل شرکت پیشروتاب با تاکید بر این نکته که سرمایه گذاری بسیار عظیمی در سطح سرمایه ی ملی در این  استان انجام شده ، گفت : متاسفانه  مشکلات داخلی و بین المللی ، نوسانات شدید ارزی، همچنین غفلت مسئولین در زمان های خاص و تصمیمات نادرست و یک جانبه ای که گرفته شد ، مشکلات این شرکت را تشدید نمود تا در نهایت این واحد در سال 92 تا مرز ورشکستگی پیش رفت .

این کارآفرین جوان در ادامه گفت :  در حال حاضر خوشبختانه شاهد اتفاقات میمون و خوبی در سطح استان هستیم . که در صورت اجرای درست آن می تواند در بهبود وضعیت اقتصادی استان و وضعیت معیشتی مردم تاثیر مثبتی داشته باشد .

وی افزود : یکی از این اتفاقات، تاسیس دفتر اوراسیا در استان گیلان است ، ولی متاسفانه آنطور که مشاهده می شود بعید می دانم استان بتواند جذب سرمایه گذار خارجی مناسبی داشته باشد . علت آن نیز نبود زیر ساخت های مناسب و عدم توجه مسئولین کشوری به این موضوع مهم است. دفتر همکاری های اقتصادی اوراسیا امکان بالقوه ای است که ما در این شرایط تحریمی موجود می توانیم از آن به خوبی استفاده کنیم . هم در زمینه ی صادرات و هم در زمینه ی واردات مواد اولیه  و هم در جذب سرمایه ی خارجی . از دولت محترم انتظار داریم که زیرساختها را مهیا نماید ، ولی وقتی عملکرد ضعیف در این حوزه را مشاهده کردیم خودمان وارد عمل شدیم و چون بسترهای آن مهیا نشده بود ، به بن بست خوردیم .

مدیر عامل شرکت پیشروتاب  با اشاره به این نکته که در زمینه های صادرات محصول ، واردات مواد اولیه و سرمایه گذاری؛ با کشورهای عمان ، آذربایجان ، روسیه و افغانستان مذاکراتی انجام داده ایم ، عنوان داشت : متاسفانه شرکای خارجی، امنیت سرمایه گذاری در ایران را نمی بینند . وقتی رفتارهای بانک ها و برخی دستگاه های اجرایی را با ما که به همین کشور تعلق داریم می بینند ، می گویند: " شما که ایرانی هستید بانک ها ، سازمان امورمالیاتی و دیگر سازمان های خدمت رسان  با شما اینچنین رفتار می کنند ،  با ما که خارجی هستیم چه رفتاری خواهند داشت؟

مهندس مادر شاهی  ادامه داد : یکی از سوالاتی که سرمایه گذاران خارجی از ما می پرسیدند این بود که آیا شما در سال جاری تعاملی با بانک ها داشته اید یا خیر ؟ برای آن ها مبلغ مهم نبود ، قصد آن ها این بود که روان بودن ارتباطات بانکی شرکت را جویا شوند و امنیت سرمایه گذاری برای خودشان را حس کنند .

وی در رابطه با انتظارات خود از مدیران استان گفت : انتظار داریم تمامی سازمان ها کمک کنند تا امنیت اقتصادی را اول برای ما ایرانی ها و بعد برای شرکای خارجی که می خواهند ورود کنند و در ایران سرمایه گذاری کنند ، ایجاد نمایند . اکنون وضعیت کشور به شکلی است که ما کوچکترین تبادل بانکی خارجی و یا  ال سی خارجی نمی توانیم باز کنیم فلذا مجبور به بهره گیری از ظرفیت های بانکی داخلی خواهیم بود.

ایشان با تاکید به این نکته که تولید، توجه تمام دستگاه های اجرایی را می طلبد ، بیان داشت : متاسفانه سازمان امور مالیاتی برای سالی که این کارخانه تحویل دادگاه بوده و در حالت ورشکستگی بوده ، بصورت غیر واقعی و علی الراس، 4 میلیارد تومان فروش در نظر می گیرد و بر اساس آن  مالیات ارزش افزوده ای معادل یک میلیارد تومان  برای این شرکت در نظر می گیرد . وقتی این رفتارهای ظالمانه را شرکای خارجی می بینند قطعا اعتماد نمی کنند و ورود پیدا نمی کنند .

وی افزود : حال جدا از اینکه امکانات ساختاریمان کم است ، حداقل می توانیم در مورد شرکت هایی که برند هستند و زمینه ی فعالیت گسترده تر و زمینه ی ایجاد اشتغال را دارند تمهیدات خاصی در نظر بگیریم . در همین کارخانه این پتانسیل را داریم که تا 500 نفر اشتغال مستقیم و تا 2000 نفر اشتغال غیرمستقیم داشته باشیم فقط در همین فاز . انشاالله فاز چاپ و استنتر هم که راه اندازی شود 300 نفر به صورت مستقیم و 1000 نفر نیز به صورت غیر مستقیم ظرفیت اشتغال دارد .

مهندس مادرشاهی رفتارهای اینچنینی را دلیل بی اعتمادی سرمایه گذاران خارجی دانست و اذعان داشت : در هر صورت ما عقب نشینی نمی کنیم و با قدرت پیش می رویم . امید داریم که مسئولین هم به فکر باشند و دلشان به حال این صنعت بسوزد و نگذارند تنها حوله بافی استان گیلان از بین برود .

وی تشریح کرد : مذاکرات بسیار خوبی را با کشور روسیه انجام دادیم . چون هر دو کشور در حالت تحریم هستیم و زمینه های اقتصادی خیلی خوبی را داریم . هم در جذب سرمایه و هم در بحث صادرات محصول. به شکر خدا تنها شرکتی هستیم که از بین 10 شرکت ایرانی محصولات ما مجوز فروش بازارهای روسیه را پیدا کرده و محصولات ما را از لحاظ کیفیت و قیمت قبول کرده اند .

مدیر عامل شرکت پیشروتاب با اشاره به اینکه محصولات ما از نظر کیفیت و قیمت کاملا رقابتی است ، خاطرنشان ساخت : صادرات برای کشور ارزآوری خواهد داشت . نه تنها می توانیم قسمت اعظم نیاز کل کشور را تامین کرده و از واردات اجناس بی کیفیت جلوگیری کنیم بلکه می توانیم صادرات خیلی خوبی را داشته باشیم و در قبال آن واردات مواد اولیه را داشته باشیم .

وی افزود : یکی از معضلات صنعت ، دست اندازهایی مانند عدم صدور کارت بازرگانی به بهانه بدهی مالیاتی است . تولید کننده با کارت بازرگانی حتی یک ریال منفعت مالی و تسهیلات هم نمی تواند داشته باشد بلکه کارت بازرگانی فقط وسیله ای است که بتوان با آن صادرات انجام داد و برای کشور ارز آوری کرد و به نوعی یک ابزار کار است که متاسفانه از همان نیز علی رغم مصوبات خوب ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، دریغ می کنند . بصورت خاص این شرکت با پیگیری خوب استانداری و سازمان صمت استان، مصوبات کارگروه ملی و ستاد تسهیل استان را در خصوص صدور کارت بازرگانی دارد که متاسفانه سازمان امور مالیاتی گیلان پس از گذشت ۸ ماه ، تا کنون به مصوبات فوق که مبنای آن تصمیمات سران سه قوه بوده و لازم الاجراست ، هنوز این کار را انجام نداده و با این کارشکنی ها شرایطی را بوجود می آورند که تولید کننده از صادرات ، افزایش تولید ، ایجاد اشتغال و حتی حفظ وضعیت موجود کلا منصرف شده و در بحران ها غوطه ور گردد .

مهندس مادرشاهی ادامه داد : ما در جنگ اقتصادی هستیم و باید این وضعیت هم توسط مسئولین و هم توسط مردم شریف ایران درک شود . ما به نوبه ی خود این مهم را درک کرده ایم و انشاالله با بهره گیری از  متخصصان این مجموعه و در صورت حمایت های استاندار مردمی و شریف گیلان و سایر مسئولان مربوطه،  می توانیم این نوید را بدهیم که ما سالیانه حداقل 20 درصد ظرفیت واقعی تولید کارخانه را افزایش دهیم  و تا 4 سال آینده به ظرفیت حداکثری خود برسیم  که اشتغال زایی مستقیم حداقل 500 نفر را در پی خواهد داشت .

مدیر عامل شرکت پیشروتاب در پاسخ به سوال سیاست گستر که از وی پرسیده بود به شخصه چه انتظاری از استاندار گیلان دارید ، گفت : دوست داشتم امروز شخص آقای استاندار را روبروی خود می دیدم . واقعا از ایشان که از متخصصین رشته اقتصاد هستند  خواهش دارم نگاه ویژه ای به بزرگترین و مجهزترین حوله بافی کشور داشته باشند . شرکت هایی مانند این شرکت، سرمایه های ملی این استان هستند . ما انتظار داریم مدیران استانی و در راس آن استاندار محترم و شریف گیلان ، توجه ویژه ای مبذول نموده و انشاالله شاهد حضورشان در این کارخانه باشیم . تمامی بازدیدکنندگانی که از نزدیک کارخانه را دیدند ، یک جمله ی مشترکی انتهای بازدید دارند که می گویند:" ما تا نیامده بودیم نمی دانستیم اینجا چه اتفاقی افتاده و چه واحد مجهز و به روزی در این استان بنا شده است و الان که از نزدیک دیدیم به عظمت آن پی بردیم ."

مهندس کاظم مادرشاهی در پایان سخنان خود از آقایان  مهندس حسن شاکری : مدیر فنی شرکت پیشروتاب ، مهندس کشوردوست : مدیر رنگرزی ، مهندس عیوضی : مدیر بازرگانی و مهندس نجفی مشاور مدیرعامل شرکت پیشروتاب ، تقدیر و تشکر کرد .

 

 

سیاست گستر 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد