با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

محمد جواد ظریف

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر سرویس سیاسی: یورونیوز نوشت: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در واکنش به احتمال استعفای برخی مدیران وزارت خارجه و دیپلمات‌ها برای نخستین بار به دلیل استعفایش اشاره کرد. ظریف خطاب به دیپلمات‌های ایرانی گفت: «برای بنده خدمت در کنار شما افتخار بود و امیدوارم استعفای بنده تلنگری برای بازگشت وزارت امور خارجه به جایگاه قانونی‌اش در روابط خارجی باشد.» وزیر خارجه ایران خطاب به جمعی از دیپلمات‌ها و مدیران وزارت خارجه در واکنش به احتمال استعفای آنان، از آنها خواست که با صلابت وظایف خود در دفاع از کشور را دنبال کرده و از چنین اقداماتی به شدت پرهیز کنند.


به گزارش سیاست گستر  ، خبرگزاری‌ها به پیامک منتسب به محمدجواد ظریف پس از استعفای او استناد کرده است. ظاهرا پس از اعلام استعفای وزیر خارجه، خبرنگار سایت «انتخاب» با پیامک صحت و سقم این خبر را از او جویا شده و در جواب این پیامک آقای ظریف را دریافت کرده است که «بعد از عکس‌های ملاقات‌های امروز، دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد.» گویا اشاره آقای ظریف به دیدار روز گذشته حسن روحانی با بشار اسد، رییس‌ جمهوری سوریه بوده است. در تصاویر منتشر شده از این دیدار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنار حسن روحانی و بشار اسد حضور داشت. در دیدار دوشنبه بشار اسد با علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز خبری از حضور محمد جواد ظریف نبود.

 

آیا راز استعفای ظریف در گفتگوی او با روزنامه جمهوری اسلامی نهفته است؟
محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با روزنامه جمهوری اسلامی که روز سه شنبه منتشر شد هم به برجام و عدم اجماع داخلی بر سر آن تاکید کرده و هم درباره عواقب نپیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) نکاتی را مطرح ساخته است. وزیر خارجه ایران درباره برجام به روزنامه جمهوری اسلامی گفته است: «ما اولاً باید سیاست خارجی را از موضوع دعوای حزبی و جناحی خارج کنیم. سم مهلک برای سیاست خارجی این است که سیاست خارجی بشود موضوع دعوای حزبی و جناحی. باید اعتماد به کارگزاران سیاست خارجی در سطح ملی وجود داشته باشد. بدون اعتماد به کارگزار سیاست خارجی، همه چیز برباد می‌رود. در شرایط کنونی سوال این است که آیا اجماعی برای این قضیه که مذاکره می‌تواند پشتوانه قابل اعتماد و اطمینانی برای صحنه میدانی باشد، وجود دارد یا خیر؟» ظریف همچنین درباره عدم تصویب پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) به این روزنامه گفته است: «نپیوستن به FATF باقیمانده راه‌های تنفسی ما را می‌بندد. اگر می‌خواهیم بانک‌های دنیا با ما تعامل کنند، لازم است به FATF بپیوندیم. مشکل این است که دوستان به ما اعتماد ندارند. مساله FATF دو سه بار در نشست سران ۳ قوه مطرح شده و آنها هم نظر موافق دولت را دارند که با تحفظ‌ هایی پیوستن به FATF به صلاح کشور است. این عضویت در FATF نیست که باعث می‌شود اطلاعات شما لو برود، عواقب عضو نبودن در FATF به مراتب جدی‌تر است. همان چند بانکی هم که با ما تعامل دارند، می‌گویند اگر در لیست سیاه FATF رفتید، از ما توقع همکاری و تعامل نداشته باشید.»

 

 اقدام ارزشمند دکتر رمضانپور و دعوت از علی پروین جهت حضور در مراسم گرامیداشت اقدام ارزشمند دکتر رمضانپور و دعوت از علی پروین جهت حضور در مراسم گرامیداشت

اپراتور:هادی درنگی

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد