با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

 بخشی از مطالبی که بر روی سایت قرار می گیرد صرفا جهت اطلاع رسانی بوده و انتشار آن الزاما به معنی تایید یا رد آن مطلب توسط "سیاست گستر" نیست. می توانید با ارسال نظرات خود، این مطالب را تأیید یا نقد کنید . با دوستت آرام بیا، بسا که روزى دشمنت شود، و با دشمنت آرام بیا، بسا که روزى دوستت شود
اصلاح‌طلبان

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرویس سیاسی :با توجه به نظر شورای نگهبان در این سال‌ها به‌ویژه دبیر آن یعنی آیت‌الله جنتی به نظر نمی‌رسد اصلاح‌طلبان بتوانند با این شورا به یک توافق بزرگ دست پیدا کنند. به‌ویژه کسانی که در حوادث بعد از انتخابات ‌سال ٨٨ نقش داشتند. شورای نگهبان به‌طور واضح تکلیف بخشی از جریان اصلاحات را مشخص کرده است. اتفاقا اصلاح‌طلبان می‌توانند از این محدودیت برای خود یک فرصت عالی بسازند.


به گزارش سیاست گستر  ، بسیاری از چهره‌های شناخته‌شده جریان اصلاحات چه بخواهند چه نخواهند، نمی‌توانند دیگر در انتخاباتی به‌عنوان نامزد حضور داشته باشند. این فرصت مناسبی است که جریان اصلاحات با مدیریت همین افراد نیروهای تازه‌نفسی را به فضای سیاسی کشور معرفی کند. نباید فراموش کرد جریان اصلاحات یا همان نیروهای چپ دهه ٦٠، چهره‌های مشخصی داشتند اما توانستند بعد از پایان مجلس سوم و آغاز دوران عزلت‌نشینی، چهره‌های جدیدی را وارد سپهر سیاست ایران کنند. پیروزی در خرداد ٧٦ و مجلس ششم حاصل همین کادرسازی اصلاح‌طلبانه بود. جریان اصلاحات با توجه به محدودیت‌هایی که دارد باید هرچه سریع‌تر پوست‌اندازی کند و به نیروهای جدید برسد. اتفاقا در جریان انتخابات مجلس دهم و شورای پنجم این امر محقق شد و مشخص نیست، چرا اصلاح‌طلبان دوست ندارند این مسیر را ادامه دهند.


در انتخابات مجلس دهم به جز عارف، کواکبیان، حضرتی، محجوب و سهیلا جلودارزاده دیگر نامزدهای جریان اصلاحات ناشناخته بودند. در شورای شهر پنجم نیز این موضوع محقق شد. همین افراد ناشناخته الان در جریان اصلاحات تعریف می‌شوند و برخی از آنها حضور پررنگی در فضای سیاسی کشور دارند. این چهره‌های جدید کمتر حساسیت برمی‌انگیزند و زمینه‌ساز اصطکاک میان اصلاح‌طلبان و شورای نگهبان نمی‌شوند. اصلاح‌طلبان جدید می‌توانند سال‌ها در انتخابات‌های ایران شرکت کنند و احتمالا آرای حامیان و علاقه‌مندان گفتمان اصلاحات در کشور را به خود اختصاص دهند.


عضو حزب ‌اعتمادملی: خاتمی به حمایت از ولایتی و ناطق‌نوری راضی شده ‌بود


نامه‌نیوز نوشت: عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: برای داشتن کاندیدای صددرصد اصلاح‌طلب، باید بکوشیم که وزن اجتماعی اصلاح‌طلبان را به‌قدری بالا ببریم که هژمونی اجتماعی اصلاح‌طلبان با قدرت مراکز حاکم بر کشور به نقطه تعادل برسد.


حجت‌الاسلام رحمت‌الله بیگدلی گفت: سیدمحمد خاتمی در فضای سنگین آن زمان حتی راضی بود که اصلاح‌طلبان از افرادی چون حجت‌الاسلام ناطق‌نوری و علی‌اکبر ولایتی نیز حمایت کنند تا به‌تدریج بستر حضور جدی برای اصلاح‌طلبان فراهم‌ آید که من عرض کردم این کار درست نیست و ما در انتخابات شکست می‌خوریم؛ زیرا ما هرگز نمی‌توانیم مردم و بدنه اصلاح‌طلبی را برای حمایت از دو اصولگرای شاخص متقاعد کنیم و در ادامه عرض کردم که ما باید با شعار کاندیداتوری خود آقای خاتمی و‌ هاشمی‌رفسنجانی را شروع کنیم و درنهایت اگر اجازه کاندیداتوری آنها صادر نشد موج ایجادشده را به سوی روحانی و عارف سوق بدهیم.


ناگفته‌هایی از آخرین نمازجمعه آیت‌الله ‌هاشمی

 

انتخاب نوشت: حجت‌الاسلام تقوی از چهره‌های اصولگرا و رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در گفت‌وگویی در صداوسیما به بیان ناگفته‌هایی از آخرین نماز جمعه به امامت آیت‌الله ‌هاشمی پرداخت.


تقوی آن نمازجمعه معروف با خطبه آیت‌الله ‌هاشمی در‌ سال ٨٨ را سخت‌ترین نماز جمعه‌ای که تاکنون مدیریت کرده، دانست و گفت: «فشاری که در آن ٢٤ ساعت تحمل کردم، وقتی یاد آن زمان می‌افتم ذهنم سنگین می‌شود.» وی با بیان این‌که روز قبل با مرحوم‌ هاشمی صحبت کرده بود، گفت: «گفتم شرایط بسیار نامناسب است و نماز باید حتما به امامت شما اقامه شود، چرا که نوبت ایشان بود. خواهش کردم بیانات شما هم در جهت وحدت و آرامش و یکپارچگی باشد و ایشان هم گفت بله، من هم در ذهنم همین است که جامعه را به سمت آرامش پیش ببرم. قرار بود آقای حسینی وزیر اقتصاد و دارایی صحبت کند. ایشان شرایط را که دید گفت صحبت من اقتصادی و تخصصی است و در این فضا تناسب ندارد و من نمی‌توانم جمعیت را در صورت بروز حادثه‌ای کنترل کنم. از ایشان عذرخواهی کردیم و قرار شد خود من صحبت کنم. من هم انرژی زیادی مصرف کردم. البته درون دانشگاه آرام بود، ولی پشت دیوار دانشگاه شعار می‌دادند و من از آن بالا می‌دیدم، حرف‌های خودشان را بیان می‌کردند و سعی داشتند شعار را به درون دانشگاه منتقل کنند و جلسه را بر هم بریزند. در آن زمان نیروهای امنیتی به‌خصوص برادران سپاه که امنیت تهران را برعهده داشتند و دارند، واقعا فداکاری کردند. با همه وجود، هم منطقه نماز جمعه و هم شهر تهران را حفاظت کردند، چون احتمالات زیادی داده می‌شد. آن نمازجمعه نماز جمعه سختی بود و برخی دخالت هم می‌کردند.» او در مورد این‌که چه کسی دخالت می‌کرد، چیزی نگفت. اما در مورد توصیه خود به آیت‌الله‌ هاشمی مبنی بر بیان حرف‌های حمایت‌آمیزتر گفت: «نظر ما همان نظر حضرت آقا بود که نماز جمعه دولت را حمایت کند. به آقای ‌هاشمی گفته شد که حالا نقد هم بشود و استقبال هم می‌شود، ولی اگر موارد خوبی هم اتفاق افتاده است برای امیدواری مردم گفته شود.»

 

ما را در کانال تلگرام پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر دنبال کنید

صفحه ی رسمی سیاست گستر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/siasatgostarofficial

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد