با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

 بخشی از مطالبی که بر روی سایت قرار می گیرد صرفا جهت اطلاع رسانی بوده و انتشار آن الزاما به معنی تایید یا رد آن مطلب توسط "سیاست گستر" نیست. می توانید با ارسال نظرات خود، این مطالب را تأیید یا نقد کنید . با دوستت آرام بیا، بسا که روزى دشمنت شود، و با دشمنت آرام بیا، بسا که روزى دوستت شود
دونالد ترامپ

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرویس سیاسی :رفع چالش غیرضروری هسته‌ای ایران و خروج پرونده از شورای امنیت مهم‌ترین وعده‌ای بود که حسن روحانی به مردم داد و در عمل به آن با دیپلمات‌های کارکشته موفق بود.


به گزارش سیاست گستر  ، توافق هسته‌ای ایران و کشورهای موسوم به ١+٥ نه تنها ابعاد گسترده بین‌المللی داشت که در داخل نیز طیف‌های گسترده‌ای از احزاب و گروه‌های سیاسی را با حسن روحانی همراه کرد. آنها به اتفاق، رییس‌جمهوری که توانسته بود پرونده هسته‌ای ایران را به سرانجام برساند شایسته نشستن دوباره بر کرسی ریاست‌جمهوری دانستند و متحدان تازه روحانی نام گرفتند.


این موضوع به ویژه برای اصلاح‌طلبان که اصلی‌ترین حامیان روحانی بودند به قدری اهمیت یافت که آنها قطب‌بندی‌های سیاسی داخل کشور را به برجامیان و نابرجامیان تقسیم کردند و از دوگانه اصلاح‌طلب- اصولگرا دست کم برای مدتی دوری گزیدند.


اما همه‌چیز آن‌طور که حامیان روحانی گمان می‌کردند پیش نرفت و در امریکا به جای اوبامای دموکرات دونالد‌ترامپی بر سر کار آمد که اظهارات و رفتارهایش به ویژه در مورد برجام نشان می‌داد او دیر یا زود از این توافق خارج خواهد شد.

پس از هر تهدید برجامی ترامپ البته مقامات ایرانی نیز با آرامش و خونسردی از آمادگی کامل ایران برای مواجهه با شرایط جدید سخن گفتند.


با این حال شرایط داخل ایران چندان همگون با یکپارچگی مقامات رسمی نبود و نیست. مخالفان روحانی روز به روز با صدای بلندتر علیه توافق هسته‌ای سخن می‌گویند و به گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویی مانند دشمنان آن را بدترین توافق ممکن می‌دانند و برای از بین رفتنش لحظه‌‌شماری می‌کنند.


آنها در این راه نه تنها ژست مخالفان باپرنسیب را رها کرده که با اظهارات توهین‌آمیز به استقبال رییس‌جمهور و حامیانش رفته‌اند و از الفاظی برای توصیف شم سیاسی آنها استفاده می‌کنند که از مصادیق توهین است. هرچند مصونیت‌های خاص باعث شده تا توهین‌کنندگان دغدغه‌ای از باب برخورد قانونی نداشته باشند. ایران به خوبی در طول زمان اجرای برجام توانست میان امریکا و اروپا تمایز و در برخی موارد شکافی معنادار ایجاد کند. از رهگذر همین استراتژی که تاکنون نیز با موفقیت اجرا شده است به نظر می‌رسد تلاش‌های ترامپ برای بازگرداندن وضعیت پرونده هسته‌ای ایران به پیش از توافق در میان مقامات ارشد اروپایی هیچ هواخواهی ندارد. در عوض این اروپایی‌ها هستند که بر تداوم همکاری گسترده با ایران تاکید دارند.

این روزها که اخبار حکایت از این دارد که ترامپ در گزارش سه ماهه خود پایبندی ایران به برجام را تایید نخواهد کرد سوالی فراروی اصلاح‌طلبان و به شکل عام برجامیان قرار گرفته و آن این است که اگر مقدمه‌‌چینی‌های ترامپ منجر به خروج امریکا از برجام شود در ایران چه اتفاقی خواهد افتاد؟


آیا تندروهای مخالف دولت قدرت بیشتری یافته و آینده ایران را با بازگشت به گذشته تهدید می‌کنند یا اینکه برجامیان می‌توانند از این گردنه نیز به سلامت عبور کنند؟اگر روزی میوه توافق هسته‌ای به جبهه گسترده اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان رسید آیا از خرمن خروج امریکا از برجام نیز عایدی به همان میزان به جیب مخالفان روحانی می‌رسد؟

اصلاح‌طلبان معتقدند همان‌طور که در طول سال‌های گذشته از ٩٢ منافع ملی را بر منافع جریانی خود مقدم دانسته‌اند این‌بار نیز در برابر هر اقدام مخرب علیه برجام با همان رویکرد رفتار خواهند کرد.


حفظ انسجام ملی در برابر هر رخدادی علیه توافق هسته‌ای و تشریح واقع‌بینانه شرایط برای مردم جهت حفظ و ارتقای رضایتمندی عمومی، دو گزینه‌ای است که پیش پای اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان قرار گرفته و باید توامان اجرایی شود. برای ایران خروج امریکا از برجام پایان سیاست‌ورزی معتدلانه نیست. آنچه از دشمنی امریکا با ملت بزرگ ایران در طول سال‌ها در حافظه تاریخی مردم باقی‌مانده نشان از آن دارد که تداوم سیاست‌های خصمانه امریکا همان‌طور که تاکنون در اراده ملت تاثیری نداشته از این پس نیز تاثیری نخواهد داشت و با اقدامات ترامپ چیزی تغییر نخواهد کرد.


حالا شاید از اظهارات اخیر سیدمحمد موسوی‌خویینی‌ها بهتر بتوان رمزگشایی کرد. او که به نوعی زعیم اصلاح‌طلبان شناخته شده و از نفوذ کلام بالایی در رئوس هرم اصلاح‌طلبی برخوردار است، مهم‌ترین و دیرپاترین تشکل اصلاح‌طلب را همچنان امریکاستیز معرفی کرده می‌گوید: امروز هم تمام مردم ایران و تمام گروه‌ها و احزاب و تشکل‌های سیاسی، نه‌تنها مخالف امریکا، بلکه مخالف هر دولتی هستند که منافع ملی ایران را تهدید کند. این همان راهبرد اصلی است که نه‌فقط اصلاح‌طلبان بلکه تمامی دلسوزان ایران در طول هفته‌ها و ماه‌های پرمخاطره آتی در پیش خواهند گرفت.

 

ما را در کانال تلگرام پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر دنبال کنید


صفحه ی رسمی سیاست گستر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/siasatgostarofficialاعتماد : محمد حسین مهرزاد

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد