با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

 بخشی از مطالبی که بر روی سایت قرار می گیرد صرفا جهت اطلاع رسانی بوده و انتشار آن الزاما به معنی تایید یا رد آن مطلب توسط "سیاست گستر" نیست. می توانید با ارسال نظرات خود، این مطالب را تأیید یا نقد کنید . با دوستت آرام بیا، بسا که روزى دشمنت شود، و با دشمنت آرام بیا، بسا که روزى دوستت شود
مصطفی کواکبیان

کواکبیان:کنگره حزب مردمسالاری سوم اسفند ماه برگزار می‌شود/ تبیین نحوه ورود به انتخابات مجلس یازدهم

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرویس سیاسی :دبیرکل حزب مردم سالاری گفت: کنگره حزب سوم اسفند ماه برگزار می‌شود که در آن نحوه ورودمان به انتخابات مجلس یازدهم را تبیین می‌کنیم.


به گزارش سیاست گستر  ، به نقل از کمیته اطلاع‌رسانی حزب مردم‌سالاری، مصطفی کواکبیان در اولین همایش منتخبان حزب مردم‌سالاری در شوراهای اسلامی سراسر کشور که با حضور اعضای شورای مرکزی، دفتر سیاسی و دبیر استان‌ها در مجتمع فرهنگی ‌شهدای اوشان با بیان این مطلب افزود:هیچ کس در نظام جمهوری اسلامی به دنبال این گونه سیستمی نیست و تعجب می‌کنم چرا عد‌ه‌ای بی‌جهت جار و جنجال در فضای مجازی به راه انداخته‌اند.


این عضو هیات علمی دانشگاه و استاد علوم سیاسی با تشریح وضعیت نظام‌های پارلمانی و ریاستی در دنیا گفت: در صورت تغییر قانون اساسی و استقرار ساختار نظام حزبی می‌توان به پارلمانی همچون کنگره هندوستان رسید که انتخاب رئیس‌جمهوری را برعهده دارد و یا در نظام پارلمانی انگلستان رئیس دولت همان رئیس حزب حاکم و دارای اکثریت کرسی‌های پارلمان است.


دبیر کل حزب مردم‌سالای گفت: خدا را شاکریم به عنوان یک حزب اصلاح‌طلب توانستیم در پنجمین دوره انتخابات شوراها بیش‌از 50 عضو ‌در کلانشهرها و مراکز استان‌ها داشته باشیم هر چند که هنوز راه طولانی برای جا انداختن تحزب و پارلمان‌‌های محلی در پیش داریم.


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به آیات قرآن کریم و احادیث امامان معصوم(ع) و اصول قانون اساسی گفت: اساسا وجود احزاب و کار دسته‌‌جمعی بدون شور و مشورت معنا ندارد کما اینکه شور و مشورت سیستماتیک و نهادینه شدن تصمیمات جمعی در قالب شوراهای شهر و روستا نیز بدون احزاب قطعا به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.


نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس به خلاءهای قانونی اختیارات و وظایف قانونی شوراها اشاره کرد و گفت: عده‌ای می‌گویند باید انتخاب شهردار مستقیما از سوی مردم همانند کشورهای اروپایی صورت بگیرد این سخن هر چند حرف درستی است، اما به شرط آن که دولت اختیارات خودش همچون پلیس و آموزش و پرورش و بهداشت و درمان را به پارلمان‌های محلی واگذار کند و این نیاز به قانونگذاری دارد که علاوه بر مجلس، شوراها می‌توانند از طریق شورای عالی استان‌ها طرح‌های قانونی را برای تصویب به مجلس ارسال کنند.


کواکبیان مجلس ملی و مجالس محلی را لازم و ملزوم یکدیگر دانست و گفت: از شما اعضای ‌شوراها می‌خواهم یا به صورت مستقیم یا از طریق شورای عالی استان‌ها ایده‌های خود در زمینه وظایف شوراها را برای نمایندگان مجلس ارسال نمائید.


وی به وضعیت نامطلوب شورایاری‌ها اشاره کرد و خواستار ارتقای جایگاه آنها از لحاظ قانونی و افزایش بودجه بسیار ناچیزشان جهت ارتباط هر چه بیشتر شوراها با مردم شد.
دبیرکل حزب مردم‌سالاری یکی از دلایل رای نیاوردن وزیر پیشنهادی نیرو در مجلس دهم را ساختار غیرحزبی نمایندگان شهرستان‌ها دانست که منافع حوزه انتخابیه را بر مصالح کلی ترجیح می‌دهند کما این که عده‌ای از به اصطلاح مستقل‌ها که با وزش باد به سرعت تغییر جهت سیاسی می‌دهند و همانگونه که قبلا گفتم عکس سلفی آنان با ما بوده و زنبیل یادگاری آنان با دیگران است. همه این مشکلات به خاطر غیرحزبی بودن مجلس است و یکی از دلایل اساسی مخالفت ما با شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هم این است که وزن اشخاص را بر وزن احزاب ترجیح می‌دهد.

شانزدهمین کنگره حزب مردمسالاری، سوم اسفند ماه برگزار می‌شود


کواکبیان با اشاره به شانزدهمین کنگره حزب که در سوم اسفند ماه جاری برگزار می‌شود گفت ما در کنگره پیش‌رو حتما نحوه ورود خودمان در انتخابات مجلس یازدهم را تبیین خواهیم کرد و در صورتی که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات بخواهد به وظیفه ذاتی خود عمل کند و اختیار خودش را به نهاد فرادستی نسپارد حتما هماهنگ با شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و به صورت جبهه‌ای عمل خواهیم کرد.


دبیر کل حزب مردم‌سالاری در همین جا بر نوع ارتباط حزب مردم‌سالاری نیز با دولت دوازدهم تاکید می‌کنم در هر جایی که دولت کنونی با مطالبات مردم همراه است ما هم همراهی خواهیم کرد والا ما هیچ گونه عقد اخوتی با دولتمردان نداریم.


رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس دهم با تشریح آخرین تحولات مربوط به داعش و درگیری‌های سوریه و اقدامات ترامپ علیه برجام و وضعیت اقلیم کردستان عراق و نابسامانی‌ موسسات مالی اعتباری و واحدهای تولیدی و کارگری و لزوم معرفی وزرای دو وزارتخانه علوم و نیرو و تغییرات شهرداری تهران و جابه جایی استانداران به پرسش‌های حاضران پاسخ گفت.


در پایان این همایش احمد زندآور عضو شورای شهر اصفهان، مسعودی ریحان عضو شورای شهر تبریز، ایرج رضایی عضو شورای شهر اراک، وحید خانی عضو شورای شهر اوشان و دکتر روانبخش عضو شورای شهر همدان به عنوان کار گروه پیگیری امور و جلسات منتخبان حزب مردم‌سالاری در شوراهای اسلامی سراسر کشور انتخاب شدند.

 

ما را در کانال تلگرام پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر دنبال کنید


صفحه ی رسمی سیاست گستر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/siasatgostarofficial

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد