با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

 بخشی از مطالبی که بر روی سایت قرار می گیرد صرفا جهت اطلاع رسانی بوده و انتشار آن الزاما به معنی تایید یا رد آن مطلب توسط "سیاست گستر" نیست. می توانید با ارسال نظرات خود، این مطالب را تأیید یا نقد کنید . با دوستت آرام بیا، بسا که روزى دشمنت شود، و با دشمنت آرام بیا، بسا که روزى دوستت شود
محمود صادقی

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرویس سیاسی :ژن خوب فرهنگی و تاریخی است، ارتباطی به اصلاح طلب و اصولگرا ندارد.


به گزارش سیاست گستر  ، محمود صادقی، نماینده تهران اعتقاد دارد که «نیت»ها از حمله به محمدرضا عارف و فراکسیون امید در موضوع «ژن خوب» نیت «خیر» نیستند. او دیروز در گفت و گویی با «ایرنا» درباره ورودش به مجلس، اهمیت نظارت بر فساد و رانت بین فرزندان برخی مقامات  و جایگاه تنزل یافته مجلس به اظهارنظر پرداخت. وی درباره ورودش به مجلس و نقشی که در این مدت داشته، گفته است: «من پیچیدگی های عرصه سیاست را می دانستم. اما وقتی با نمایندگی مجلس به آن ورود مستقیم کردم بیشتر به محدودیت ها و پیچیدگی های آن پی بردم. ابتدا تصور می کردم که مدت کوتاهی بیشتر دوام نیاورم. خیلی امید نداشتم که بتوانم اثرگذار باشم. ولی بعد از مدتی نظرم عوض شد و دیدم علیرغم همه نقدهایی که نسبت به جایگاه فعلی مجلس دارم خوشبختانه ظرفیت اثرگذاری مثبت یک نماینده در نظام سیاسی کشور وجود دارد. » اوهمچنین می‌گوید: «هر چند معتقدم جایگاه مجلس بسیار تنزل کرده اما اگر کسی مصمم باشد می تواند در مقام نماینده مردم در ایفای حقوق آنها موثر باشد. به نظرم به مرور زمان از اثرگذاری مجلس کاسته شده است.


میزان اثرگذاری یک فرد را بایست متناسب با میزان اثرگذاری نهادی که فرد در آن عضویت دارد سنجید. » صادقی درباره جایگاه فعلی مجلس هم اعتقاد دارد: «علیرغم همه کاستی هایی که وجود دارد باز می توان از ظرفیت نمایندگی استفاده کرد و اثر مثبت گذاشت. ولی خیلی راحت بگویم که مجلس دیگر در رأس امور نیست.»
شایسته‌سالاری نداریم

برش
عودت ۱۰۰ مورد از املاک نجومی به شهرداری تهران

نماینده تهران با تأکید بر برگرداندن املاک واگذار شده خارج از ضوابط شهرداری، گفت: بر اساس قانون، معاملات خارج از ضوابط باید فسخ شود. محمود صادقی در گفت‌وگو با خانه‌ملت در خصوص واگذاری‌های جدید املاک نجومی در شهرداری تهران، گفت: قطعاً در صورت بروز تخلف در واگذاری املاک طبق گذشته باید تعیین تکلیف شود، در حقیقت برای واگذاری اموال و دارایی‌ها در قالب قانون یا مزایده باید قیمت‌گذاری مناسب صورت گیرد در غیر این صورت باید املاک پیگیری و برگردانده شود. وی تصریح کرد: املاک نجومی واگذار شده که پیش از این در سال 95 اعلام شد توسط دادستانی در حال رسیدگی است و بنابر اطلاع رسانی‌های صورت گرفته بالغ بر 100 مورد تخلف شناخته شد. صادقی افزود: دادستانی بنابر تخلفات اعلام شده گفته است که قرارداد این واگذاری‌ها باطل است. لذا قاعدتاً این قراردادها باید فسخ شوند و املاک  را به شهرداری بازگردانند.

این نماینده تهران همچنین درباره موضوع «ژن خوب» که اخیراً در سطح جامعه مطرح شده، گفته است: «این موضوع فقط مربوط به اکنون نیست و از قبل از انقلاب هم بوده است. یک نوع فامیل سالاری. اما انتظار مردم این بود که بعد از انقلاب این موارد نباشد ولی وجود دارد. متأسفانه این فامیل سالاری بین مان رسوخ کرده است.»


وی البته معتقد است که «به طور مشخص این اصطلاح و دامن زدن به آن بعد دیگری هم دارد و تقابل با مجموعه فراکسیون امید و شخص آقای عارف هم در آن نهفته است.»

محمود صادقی تاکید کرده است: «من نفس موضوع مطرح شدن این پدیده در فضای مجازی و انتقاد از آن را می‌پسندم اما اینکه فرآیندی که اصلاح طلبان برای رسیدن به مجلس دهم طی کردند طوری زیرسؤال رود که اعتماد مردم به اصلاح‌طلبان زایل شود را بیشتر یک سوء استفاده رسانه ای از سوی رقیب می دانم که هدف آن برهم زدن رابطه بین اصلاح طلبان با پایگاه اجتماعی رأی دهندگانشان است.»


وی با بیان اینکه «ما به طور سیستماتیک در نظاممان شایسته سالاری  نداریم»، ادامه داده است: «من همیشه می پرسم که چرا ایرانی هایی که مهاجرت می کنند اینقدر رشد می کنند؟ چرا ناسا پر از ایرانی است؟ چرا همین افراد داخل ایران که هستند نمی توانند رشد قابل توجهی کنند؟ چرا کشورهای دیگر باید نخبه های ما را از راه دور شناسایی و جذب کنند و ما خود از آنها محروم بمانیم؟


متأسفانه سیستم ما چون اغلب بر اساس روابط و نه قابلیت و توانایی شکل گرفته است این مهاجرت ها با این وسعت صورت می گیرد.»
صادقی در پاسخ به این پرسش که «ژن خوب بیشتر درباره اصلاح طلبان مصداق دارد یا اصولگرایان؟» گفته است: «اصلاح طلبان در مجالس هفتم، هشتم و نهم به شدت حذف شدند و جلوی ورود آنها به سیستم گرفته شد. اما این پدیده به فرهنگ ایرانی برمی گردد. اصلاح طلب و اصولگرا هم ندارد. ریشه در نظام سلطنتی دارد که قرن ها بر این سرزمین حاکم بوده است و عامل وراثت در انتقال قدرت حرف اول را می زده است. تا قبل از انقلاب این نظام وراثتی حاکم بود. ولی متأسفانه این فرهنگ در ما رسوب کرده است.» وی ادامه می‌دهد: «به نظرم ژن خوب یک بحث فرهنگی و تاریخی است که خوب است درباره آن مطالعات میدانی شود و انتساباتی که وجود دارد مشخص شود.»

 

ما را در کانال تلگرام پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر دنبال کنید


صفحه ی رسمی سیاست گستر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/siasatgostarofficial

 

ایران

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد