با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید


Notice: Undefined offset: 1 in /home/siasatgo/public_html/modules/mod_jux_news_ticker/mod_jux_news_ticker.php on line 61

Notice: Undefined offset: 2 in /home/siasatgo/public_html/modules/mod_jux_news_ticker/mod_jux_news_ticker.php on line 111

Notice: Undefined offset: 2 in /home/siasatgo/public_html/modules/mod_jux_news_ticker/mod_jux_news_ticker.php on line 114
پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | یاداشت ومقالات : در حالی که فرصت چندانی تا انتخابات ریاست‌جمهوری 96 نمانده است، به نظر می‌رسد وحدت، حلقه مفقوده جناح‌های سیاسی است.از سویی جبهه اصولگرایان برای معرفی نامزد مطلوب در انتخابات تاکنون به اجماع نرسیده‌اند، از طرفی تجربه تاریخی اصولگرایان در رابطه با انتخابات گذشته حاکی از آن است که برای آنان دستیابی به وحدت و ائتلاف سیاسی کار آسانی نیست و از سویی دیگر هم به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان نیز تاحدی دچار سردرگمی سیاسی شده اند. برخی اصرار بر حمایت همه جانبه از رئیس جمهور دارند و عده‌ای دیگر نیز خواهان حضور شخصی اصلاح‌طلب در کنار حسن روحانی هستند.


به گزارش سیاست گستر ، به همین منظور و در راستای تبیین و بررسی شرایط اصلاح طلبان و امکان رسیدن به اجماعی سیاسی در جبهه اصلاحات به گفت‌وگو با مهدی آیتی نماینده‌ی دوره ششم مجلس شورای اسلامی نشستیم. این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به سوالی پیرامون وضعیت جناح‌های سیاسی در آستانه انتخابات پیش رو، معتقد است: در خصوص انتخابات سال 96 دو پیش بینی وجود دارد. نخست اینکه انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در بستری طبیعی و به شکل قانونی و آزاد برگزار شود که از این منظر تا‌کنون روحانی کاندیدای بلامنازع جبهه اصلاح طلب محسوب می‌شود و در مقابل کاندیدای واحد و مورد حمایت اصولگرایان در صحنه موجود نیست. همین آشفتگی و اختلافات در سال 92 سبب از هم‌گسیختگی اردوگاه اصولگرایان شد و پایانی خوش را برای اصلاح‌طلبان رقم زد.

در سال 94 نیز شاهد اختلافاتی از این دست بودیم که باز هم اوضاع به نفع جبهه اصلاح‌طلب تمام شد.وی با اشاره به این موضوع که اصلاحات تا جایی پیروز میدان است که تصمیم و عزم واحد درونی را حفظ کرده باشد، می‌افزاید: البته در انتخابات 94 اصولگرایان با برنامه‌ریزی و سرمایه گذاری، برخی از کرسی‌های مجلس که مختص استان‌ها و شهرهایی جز تهران بود را از آن خود ساختند.عزم و اراده واحد اصلاحات اجازه حضور حتی یک اصولگرا در مجلس به عنوان نماینده شهری چون تهران را نداد، همین مسئله در انتخابات خبرگان نیز باعث حیرت و شوک سیاسی جبهه مخالف شد. اعتقاد بر این است که اگر جبهه اصلاح‌طلب سیر حرکتی سال 92 به 94 را حفظ کند در انتخابات شوراهای شهر و روستا اکثریت را به‌دست آورده و همچنین کاندیدای مورد نظرش در انتخابات ریاست جمهوری پیروز میدان خواهد بود.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان این که وجه دوم قضیه این است که اصلاحات، روحانی را به عنوان تنها گزینه موجود حمایت کرده و گزینه‌های دیگر را فراموش کند، ادامه می‌دهد: در این صورت شرایط غیرطبیعی اصلاح‌طلبان  را در برابر جبهه مخالف خلع سلاح خواهد کرد و اصولگرایان با برنامه ریزی و مهندسی پیروز میدان شده و با شگفتی و حیرتی همچون سال 84 مواجه خواهیم شد. اکثریت مردم و احزاب سیاسی در سال 84، پایین‌ترین رأی را برای احمدی نژاد تصور می‌کردند، خاطر نشان کرد: با این حال در میان بهت و حیرت عمومی او بر صدر نشسته و به مدت هشت سال زمام امور را به دست گرفت.

آیتی با طرح این موضوع که چندی پیش نیز همین وضعیت شگفت انگیز را در انتخابات اخیر آمریکا شاهد بودیم، یادآور می‌شود: اکثریت سیاست مداران در آمریکا و اروپا و کشورهای دیگر و همین طور مطبوعات و رسانه‌ها و حتی نظر سنجی‌های مراجع مختلف در انتظار پیروزی خانم کلینتون بودند و در این میان تعداد بسیار کمی از صاحب نظران به برتری‌ترامپ امیدوار بودند. شوک و ضربه وارده بر پیکره‌ی سیاسی حزب دموکرات‌وصف‌ناپذیر است و تا این لحظه ذره‌ای از بهت سیاست‌مداران اروپا و حتی جامعه بین‌الملل کاسته نشده است و همچنان در برخورد با نظرات و تصمیمات پیش‌بینی نشده ‌ترامپ دچار استیصال هستند.

نماینده ادوار مجلس در خصوص این موضوع که آیا امکان حذف روحانی از این دور وجود دارد؟ پاسخ می‌دهد: اگر همان طور که اشاره شد اصلاح‌طلبان بر گزینه روحانی پافشاری کنند و تنها برای همین یک مورد سرمایه گذاری کنند، در صورتی‌که جبهه مخالف به اجماع رسیده باشند، از طریق برنامه ریزی مهندسی شده قادر به حذف روحانی خواهند بود و البته در این شرایط احتمال دو مرحله‌ای شدن انتخابات نیز وجود دارد. البته متذکر می‌شوم که انتخابات طبیعی، آزاد و قانونی با حضور کاندیدای بلامنازع اصلاح‌طلبان یعنی روحانی و حضور کاندیدای احتیاطی قطعاً به پیروزی اصلاح‌طلبان منجر می‌شود.

در انتها مهدی آیتی در پاسخ به این سوال که انتخاب رهبری واحد از سوی اصولگرایان تا چه‌اندازه در روند انتخابات مؤثر خواهد بود؟ می‌گوید: با توجه به تجربه 92 اصولگرایان بایستی به وحدت دست یابند و اشتباه تعدد کاندیدا را همچون سال‌های قبل تکرار نکنند و با کاندیداتوری واحد وارد میدان شده و این روند را مهندسی کنند. و به این‌ترتیب قادر به کیش‌و مات ساختن روحانی در چند حالت خواهند شد. محوریت رهبری واحد در این جریان قطعاً رأی منسجمی را ایجاد خواهد کرد و ایجاد عملکرد انسجام‌یافته در کنار حمایت وسیع روانی و تبلیغاتی در جامعه به طور حتم شرایط را برای حسن روحانی دشوار می‌کند.  وی با اشاره به این موضوع که رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی در سال‌های قبل را به یاد بیاورید، خاطرنشان می‌کند: شرایطی را در نظر بگیرید که انتخابات به دور دوم کشیده شود که در آن صورت نیز احتمال پیروزی روحانی کاهش می‌یابد. با این حال بهتر است کمی صبور باشیم. اینکه آیا اصولگرایان از حالت آشفتگی و پراکندگی خارج می‌شوند و به اختلافات پایان خواهند داد، در روزهای آینده مشخص می‌شود.  
با این همه باید گفت شرایط کنونی پیش‌بینی عملکرد جناح‌های سیاسی و انتخاب کاندیداتوری واحد را بسیار دشوار ساخته است  و باید طی ماه‌های آینده منتظر وقایع بیشتری بود.

بهار|رویااحمدی

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد