با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید


Notice: Undefined offset: 1 in /home/siasatgo/public_html/modules/mod_jux_news_ticker/mod_jux_news_ticker.php on line 61

Notice: Undefined offset: 2 in /home/siasatgo/public_html/modules/mod_jux_news_ticker/mod_jux_news_ticker.php on line 111

Notice: Undefined offset: 2 in /home/siasatgo/public_html/modules/mod_jux_news_ticker/mod_jux_news_ticker.php on line 114
پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | یاداشت ومقالات : دولت روحاني از همان روزهاي اول روي كار آمدن با موانع و مشكلات بسياري دست و پنجه نرم كرده است. عمليات رواني تندرو‌ها و هجمه‌هاي هر روزه نسبت به دولت از جمله مهم‌ترين موانعي بود كه شاه بيت آن را مجلس نهم به‌عهده گرفته بود. اين موانع به خاطر نبود نگاه مبتني بر منافع ملي در بين فعالان سياسي كشور به وجود آمده بود و البته آثار زيانباري نيز بر حركت به سمت توسعه كشور در اين سال‌ها به وجود آورد.


به گزارش سیاست گستر ، مخالفان و منتقدان دولت از سويي تلاش مي‌كردند تا با هجمه به دولت مردم را از عملكرد آن نااميد كنند و از سوي ديگر اين نوع هجمه‌ها به دولت با هدف درگير كردن آن به حواشي و نااميد كردن كابينه از ادامه كار و فعاليت انقلابي براي حل بحران‌ها بوده است. شخص آقاي روحاني از همان آغاز رويكرد‌ها و موضع‌گيري‌هاي مثبتي داشته است اما در بسياري از موارد وزراي دولت روحاني با سياست‌هاي او همراه نبوده‌اند و همين مساله مشكلاتي را براي او به وجود آورده است. در مجموع به شخص آقاي روحاني مي‌توان نمره مثبتي داد اما رفتار، گفتار و عملكرد وزرا هميشه در سطحي پايين‌تر از شخص او بوده است. در واقع به كابينه دولت در تحقق برنامه‌ها و سياست‌هاي كلي آن نمي‌توان نمره مثبتي داد. با اين حال اين مساله را نبايد از نظر دور داشت كه دولت كشور را در شرايط بحران‌زدگي در عرصه‌هاي مختلف كشور تحويل گرفته و از همين رو تمام هم و غمش را بر عبور از بحران‌ها و رسيدن به شرايط عادي صرف كرده است.

 

اگرچه دولت در برخي حوزه‌ها نتوانسته كاملا از بحران عبور كند اما در حوزه‌هايي مثل سياست خارجي و بهبود روابط كشور با ساير كشورهاي جهان توانسته عملكردي بيش از حد انتظار از خود نشان دهد. در عرصه سياست خارجي تا سال 92 به خاطر قرار گرفتن كشور تحت فصل هفت منشور ملل متحد و القاي تحريم‌ها به كشور احساس ناامني در بين مردم فراگير شده بود و تحريم‌ها آثار زيانباري بر اقتصاد كشور تحميل كرده بود. ليكن آقاي روحاني با به كارگيري سياست‌هاي اعتدالي و به كمك آقاي ظريف به عنوان وزيري كه كاملا در راستاي سياست‌هاي آقاي روحاني است كشور را از بحران ناامني عبور داده است.

 

همچنين با رفع تحريم‌ها موتور محركه اقتصاد كشور آرام آرام شروع به حركت كرده است. اين اقدام زير بنايي دولت سبب شد كه دولت بتواند در بهبود و فعالسازي برخي مولفه‌هاي اقتصادي موفق عمل كند. ليكن با توجه به اينكه سطح مطالبات مردمي زياد است و دولت با كارشكني‌ها و مشكلات فراواني از جمله وضعيت بحران زده اقتصادي روبه رو بوده است، نبايد انتظار داشت كه دولت در دوره اول خود بتواند به همه مشكلات پاسخي درخور دهد. برنامه‌هاي بلندمدت دولت نيازمند اين است كه در چهار سال دوم نيز به اجراي سياست‌هاي مورد نظر خود بپردازد. با اين حال در شرايط كنوني تغيير و تحولاتي در دولت لازم است تا بتوان نتيجه مناسب را به دست آورد. آقاي روحاني بايد در مدت باقي‌مانده از دولتش تلاش كند تا بقيه وعده‌هايي كه به مردم داده و محقق نشده را به سرانجام قابل قبولي برساند.

 

خصوصا حل مشكلات بيكاري، فقر و اعتياد از جمله مسائلي است كه بايد دولت در كمتر از يك سال باقي‌مانده از عمر خود احساس تغييراتي جدي را در اين موارد به مردم بچشاند. همچنين با توجه به اينكه قانون اساسي ظرفيت‌هاي بسيار بالايي دارد و برخي اصول آن مغفول مانده است؛ دولت مي‌تواند با برنامه‌ريزي جدي هرچه بيشتر از ظرفيت‌هاي آن استفاده كند و اقدامات مهم‌تري را انجام دهد. در اين راستا اصلاح‌طلبان هيچگاه بيكار ننشسته‌اند و دولت را در هر شرايطي حمايت كرده‌اند. اگرچه اين حمايت آنها مطلق نبوده و اگر نقدي به دولت داشته‌اند آن را بيان كرده‌اند.


 اصلاح‌طلبان در ازاي حمايت دولت در سه سال گذشته هيچگاه انتظاري نداشته و سهم‌خواهي نكرده‌اند. ليكن از آنجايي كه هدف جريان اصلاحات از حمايت و ياري دولت تحقق وعده‌هاي اصلاحي آقاي روحاني در زمينه‌هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي بوده است، اصلاح‌طلبان توقع تحقق اين وعده‌ها را از دولت دارند. اگر دولت روحاني بتواند در تحقق وعده‌هايش تا حد معقولي موفق باشد، اصلاح‌طلبان در سال 96 نيز از او حمايت خواهند كرد.

جلال جلالي زاده عضو شوراي مركزي حزب اتحاد ملت ايران

اعتماد

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد