با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

ارتش لیبی


پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر سرویس بین الملل :  نیروهای وفادار به خلیفه حفتر که قدرت را در شرق لیبی در دست دارد و ساعاتی پیش‌ از تدارک انجام عملیاتی در مناطق غربی این کشور برای اعمال حاکمیت خود بر لیبی خبر داده بودند در جنوب طرابلس، پایتخت، با نظامیان رقیب درگیر جنگ شدند.


به گزارش سیاست گستر  ،یک سخنگوی نیروهای تحت امر فرمانده نظامی دولت حاکم بر شرق لیبی روز چهارشنبه اعلام کرد که «رها کردن کشور از چنگال تروریسم» ماموریتی است که برای این عملیات تعریف شده است. خبرگزاری رویترز با تهیه گزارشی در این خصوص به نقل از احمد میسماری، سخنگوی نیروهای وفادار به خلیفه حفتر اعلام کرد که طرابلس، پایتخت لیبی مقصد مطلوب و مورد نظر این عملیات خواهد بود.سخنگوی نیروهای تحت امر فرمانده نظامی دولت حاکم بر شرق لیبی به طور مستقیم اشاره نکرده بود که آیا نیروهای وفادار به خلیفه حفتر به صورت مستقل تلاش خواهند کرد تا خود را به پایتخت برسانند یا خیر؟


احمد میسماری تنها به ذکر این نکته بسنده کرده بود که ارتش ملی لیبی که از دولت حاکم بر شرق این کشور حمایت می کند نیروهایی را برای انجام عملیاتی جهت «آزادسازی کشور از تروریسم» گردآوری کرده است.


وی در ادامه تاکید کرد که «ما طرابلس را برای کسب قدرت یا پول نمی خواهیم بلکه قصد داریم با تصرف آن بر شان، جایگاه و پرستیژ قدرت حاکمه بیافزاییم.»

اظهارات سخنگوی نیروهای وفادار به دولت حاکم بر شرق لیبی برای انجام عملیات در غرب این کشور در حالی ایراد می شود که سازمان ملل متحد فوریه سال جاری از توافق دو دولت حاکم برای برگزاری انتخابات آزاد در این کشور خبر داده بود. لیبی پس از سقوط معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ دستخوش آشوب و هرج و مرج شد. این کشور اکنون توسط دو دولت اداره می شود. دولت اتحاد ملی GNA که در طرابلس مستقر است و حمایت جامعه بین المللی را با خود به همراه دارد و دولتی دیگر تحت ریاست خلیفه حفتر که کنترل اوضاع در شرق کشور را در دست دارد و تحت حمایت ارتش ملی لیبی است. رهبران دو دولت حاکم بر لیبی آخرین بار پایان ماه مه سال گذشته در پاریس در نشستی گردهم آمدند که در جریان آن توافقی به صورت رسمی میان طرفین بر سر برگزاری انتخابات حاصل نشد.

 

شهر غریان در ۱۰۰ کیلومتری طرابلس به تصرف ارتش ملی لیبی درآمد
نیروهای نظامی وفادار به دولت حاکم بر شرق لیبی که از شب گذشته حملاتی را برای تصرف طرابلس آغاز کرده اند روز پنجشنبه در ادامه پیشروی های خود شهری در ۱۰۰ کیلومتری جنوب پایتخت را تحت کنترل درآوردند. «غریان» شهری است که در جریان این پیشروی پس از درگیری های پراکنده میان نیروهای شرق و نظامیان وفادار به فائز سراج، نخست وزیر لیبی به تصرف ارتش ملی لیبی درآمده است. ارتش ملی لیبی به صورت آشکار از دولت حاکم بر بخش شرقی این کشور تحت رهبری خلیفه حفتر حمایت می کند. حمله و پیشروی ارتش ملی لیبی به سوی طرابلس در حالی صورت می گیرد که یک سخنگوی نیروهای وفادار به مارشال خلیفه حفتر چهارشنبه شب از آغاز ماموریتی برای «رها کردن کشور از تروریسم» و تصرف پایتخت خبر داده بود.

 

بالاگرفتن درگیری و تنش میان دو دولت حاکم بر لیبی در واقع نتیجه تحولات چند سال اخیر در این کشور است که به صورت مشخص در سال ۲۰۱۱ به سرنگونی معمر قذافی منجر شد. عبدالسلام الحسنی، یکی از فرماندهان ارشد عملیات نیروهای شرق که از وی به عنوان جانشین آینده خلیفه حفتر نام می برند در گفتگو با رویترز ضمن تایید تصرف شهر غریان گفت: «این شهر به طور کامل تحت کنترل ما است و من اکنون که با شما صحبت می کنم در حال رانندگی در شهر هستم.» یکی از ساکنان غریان نیز در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری رویترز گفته است که «شهر تحت کنترل نظامیانی است که از شرق کشور آمده اند و به راحتی می توان حرکت خوردوهای نظامی آنها در شهر را مشاهده کرد.»رویترز همچنین در گزارشی اعلام کرده است که شبه نظامیان مستقر در شهر ساحلی مصراته برای مقابله با ارتش ملی لیبی به حال آماده باش درآمده اند. از سوی دیگر آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد که روز چهارشنبه، همزمان با آغاز عملیات ارتش ملی لیبی برای تصرف پایتخت وارد طرابلس شد از دو جناح رقیب خواسته است ضمن پرهیز از درگیری، خویشتن داری نشان دهند. لیبی پس از سقوط معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ دستخوش آشوب و هرج و مرج شد. این کشور اکنون توسط دو دولت اداره می شود. دولت اتحاد ملی GNA که در طرابلس مستقر است و حمایت جامعه بین المللی را با خود به همراه دارد و دولتی دیگر تحت ریاست خلیفه حفتر که کنترل اوضاع در شرق کشور را در دست دارد و تحت حمایت ارتش ملی لیبی در بنغازی مستقر است.

 

رهبران دو دولت حاکم بر لیبی آخرین بار پایان ماه مه سال گذشته در پاریس در نشستی گردهم آمدند که در جریان آن توافقی به صورت رسمی میان طرفین بر سر برگزاری انتخابات حاصل نشد. ارتش ملی لیبی در حالی عملیات برای تصرف طرابلس را آغاز کرده که سازمان ملل متحد اواخر فوریه سال جاری از حصول توافق میان فائز سراج، رئیس دولت اتحاد ملی لیبی و رقیب اصلی اش در عرصه سیاسی این کشور یعنی مارشال خلیفه حفتر برای برگزاری انتخابات آزاد در این کشور خبر داده بود.

 

اپراتور:هادی درنگی

بهار نیوز

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد