با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

لاله های مردابی

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گسترسرویس استان های شمالی : لاله های مردابی با گلبرگ های صورتی در دل برگ های زمردین ، امسال 30هکتار از تالاب انزلی را زینت داده است.


به گزارش سیاست گستر ، این گیاه آبزی علاوه بر زیبایی، پناه و غذای پرندگان نادری است که پاییز و زمستان مهمان تالاب انزلی می شوند.


رئیس اداره حفاظت محیط زیست انزلی روز یکشنبه در مصاحبه با ایرنا از وضعیت کلونی های لاله های مردابی ابراز خرسندی کرد .


اکبر میغی اظهار کرد : بعضی سالها حمله نوعی شته موجب سوختن گیاه می شود اما بارندگی های فصل تابستان امسال ، مانع از رشد این آفت شد.


وی ادامه داد: این گیاه در بخش های مختلف تالاب انزلی دیده می شود اما اصلی ترین رویشگاه آن در قسمت غربی تالاب انزلی و پناهگاه حیات وحش سرخانکل قرار دارد.


میغی با بیان اینکه چیدن این گیاه از داخل مناطق چهارگانه حفاظت شده تالاب انزلی جرم محسوب می شود، افزود: همکاری خوب اعضای تعاونی های آب بندان دارها و قایق های تفریحی موجب حفاظت بهتر از این گل در سالهای اخیر شده است.


میغی یاداور شد: لاله مردابی با توجه به شرایط اب و هوایی بین خرداد تا شهریورماه، گل دهی دارد.


وی این مطلب که چیدن بذر لاله مردابی که به آن سله باقلا یا پسته دریایی می گویند در کاهش جمعیت گیاه تاثیری ندارد را رد کرد و گفت : بذر گیاه باید برای تجدید حیات آن باقی بماند ضمن این که در فصل زمستان مورد مصرف قوها و پرندگان تالاب است.


لاله مردابی با نام علمی nelubium capsicum انتشار محدودی در سطح جهانی دارد و از گونه های ارزشمند تالاب بشمار می رود . لاله مردابی گیاهی پایا دارای برگ های مدور و قلبی شکل بسیار بزرگ ( به قطر60 سانتیمتر) برامده از آب ، به رنگ سبز متمایل به آبی با کناره کامل و گل های جالب توجه و درشت با گلبرگ های صورتی رنگ ضخیم و متعدد است .این گیاه دارای ارزش های زیبا شناسی و فلورستیکی و مورد رصد و حفاظت محیط بانی است .


تالاب انزلی با حدود 19 هزار کیلومتر مربع پناهگاه پرندگان مهاجر و رویشگاه گیاهان کمیاب و نادر آبزی و زیستگاه بیش از 100 گونه پرنده، 50 گونه ماهی و صدها گونه مختلف از گیاهان و جانوران است و از مهم ترین تالاب های جهان محسوب می شود.

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد