با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

مقدسی و مجتبایی

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | بخش گفتگو : با توجه به ازدیاد جمعیت در شهرهای بزرگ متاسفانه روز به روز شاهد این هستیم که تولید زباله در شهرها خاصه در شهر رشت افزایش پیدا می کند.افزایش زباله معضلات فراوانی بهمراه دارد . متاسفانه بالغ بر 30 سال است که زباله های جمع آوری شده از سطح شهر در محلی واقع در سراوان دپو شده و دپوی زباله در این محل خسارات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد کرده و سلامت جامعه را مورد تهدید قرار داده است.


از همین رو در پی خبر دعوت دبیر حزب اراده ملت در استان گیلان از شهردار رشت جهت شرکت در همایشی که بهمین منظور برگزار می شود.برآن شدیم تا با دکتر مقدسی دبیر حزب اراده ملت در استان گیلان،رییس دانشگاه علمی کاربردی خانه کارگر گیلان و مشاور مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان گفتگو کنیم.

 

ما حصل این گفتگوی اختصاصی در پی از نظر خوانندگان نکته سنج سیاست گستر می گذرد:

 

دکتر مقدسی در ابتدای این گفتگوی اختصاصی در رابطه با جایگاه احزاب در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه اظهار داشت : احزاب سیاسی و سازمان های مردم نهاد،سازمان هایی هستند که حدفاصل بین توده ی مردم و حاکمیت و دولت هستند. که در واقع خواست های مردم،مسایل اجتماعی و مشکلات جامعه را جمع آوری و جمع بندی کرده و به صورت کلاسه شده و بسته بندی شده در اختیار دولتمردان قرار می دهند تا بر روی آن برنامه گذاشته شود. و خیلی از احزاب در کشورهای توسعه یافته حتی بازوی مشاوره ای دولت و حاکمیت هستند.

 

وی افرود: این احزاب هستند که در حاکمیت مسئولیت بعهده می گیرند و از درون خود نماینده به مجلس معرفی می کنند. حتی در کشورهای توسعه یافته از درون احزاب رییس جمهوز تعریف می شود.و مردم به برنامه های احزاب رای می دهند. این مسئولین و حاکمیت است که به احزاب پاسخ می دهند تا آنان به مخاطبین و اعضای خود اعلام کنند.قطعا در چنین فرایندی جایی برای هرج و مرج و بهم ریختگی و سئوالات ناپخته باقی نمی ماند.

 

دبیر حزب اراده ملت در استان گیلان ، با اشاره به این نکته که در کشور ما احزاب بطور کامل به رسالت خود عمل نمی کنند ، در رابطه با جایگاه احزاب در جامعه گفت : قطعا اگر احزاب ، وظیفه خود را درست انجام دهند و این امکان را داشته باشند که به تمام رسالت های خود بپردازند . از آن ها حمایت شود و جایگاه احزاب به عنوان بک قطب تصمیم گیری و راهبردی برای جامعه تبیین شود. قطعا خیلی از ناهنجاری های اجتماعی گرفته می شود.

 

رییس مرکز علمی کاربردی خانه کارگر گیلان در ارتباط با حزب اراده ملت بیان کرد : حزب اراده ملت به عنوان یک حزب میانه روی اصلاح طلب و به عنوان حزبی که مسیر بالندگی کشور عزیزمان ایران را در راستای اصلاح وضعیت اداره مملکت می بیند و قصد دارد با شناسایی مسایل و مشکلات مردم و اجتماع از طریق ارتباط با مردم ، آن ها را دسته بندی کرده و در اختیار حاکمیت قرار دهد . و این خواست ها را عملیاتی کند ، تا مشکلات حل شود و رضایتمندی حداکثری مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی که شهدای بسیاری جانشان را نثار کرده اند تا این نظام پابرجا بماند ، را در پی داشته باشد.

 

دکتر مقدسی با تاکید به این نکته که هیچ کس از جای دیگر برای حل مشکلات ما نخواهد آمد ، تصریح کرد : مدیران ما باید فرایند پرسشگری زا بپذیرند و پاسخگو باشند و انشاالله حاضر شوند در این گونه همایش ها و دعوت هایی که از آن ها می شود حضور پیدا کرده و پاسخ مردم را بدهند.

 

مشاور مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان در پاسخ به سئوال در گذشته بازدیدهایی از محل دفن زباله داشتید . محل دفن زباله در سراوان یک فاجعه است ، تو ضیح دهید تا چه حد این فاجعه به ما ، کودکانمان و آینده ی ما ضربه می زند؟ گفت : بحث بازدید ما بر می گردد به سال 96 که با توجه به پیگیری هایی که حزب انجام داد از بنده دعوت شد به عنوان عضو کمیسیون پسماند شهرداری زشت خدمت دوستان باشم. که بنا به موقعیتی که ایجاد شد فرصتی دست داد تا از محل دفن زباله ،کارخانه کمپوست و تفکیک زباله بازدید بعمل آوریم. تا بتوانیم فرایند در حال انجام را مورد بررسی قرار دهیم .

 

وی افزود : متاسفانه بنده فقط به یک جلسه از جلسات کمیسیون پسماند دعوت شدم . علی رغم اینکه تشکیل این کمیسیون ها بخشنامه وزارت کشور بود و انتظار میرفت که شهرداری رشت و دیگر کلانشهرها جهت تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها ی خود همچنین جهت بررسی و تعیین بودجه هر بخش ، از حضور این کمیسیون ها استفاده کنند و مشروعیت بودجه و عملکردشان بنا به تایید این کمیسیون ها می باشد . متاسفانه پس از جلسه اول دیگر جلسه ای نداشتیم که من انتظار دارم شهردار محترم رشت در این خصوص برنامه ریزی بفرمایند. البته بنده یکبار این را حضورا خدمت مهندس نصرتی توضیح دادم ، ولی متاسفانه هنوز از ما دعوتی بعمل نیامده ، حتی به ما اعلام هم نشد که زین پس عضو کمیسیون نیستیدیا اینکه کمیسیون ابطال شده و شما دیگر وظیفه ای ندارید. و کلا این موضوع در هاله ای از ابهام است.

 

دبیر حزب اراده ملت در استان گیلان تشریح کرد : بازدیدهایی از محل دفن زباله داشتیم . بررسی هایی نیز انجام شد . متوجه شدیم که از 30 سال قبل تصمیم گرفته شد که زباله رشت در محلی در منطقه سراوان دفن شود. سئوال اصلی این است که اصلا چرا ما زباله را دفن می کنیم؟

 

مقدسی ادامه داد : به هر حال زندگی چه شهری و چه روستایی پسماندهایی را به همراه دارد . بخصوص زندگی اجتماعی و شهری . زباله های گوناگون بصورت یک مجموعه در شهر ما توسط مردم تولید شده و به شهرداری تحویل داده می شود. متاسفانه مدیریتی که در فرایند جمع آوری زباله،حمل و دفن آن صورت میگیرد بسیار ضعیف است. و اینکه این زباله باید توسط خود مردم  در مبدا تفکیک شود غیر قابل انکار است.

 

رییس دانشگاه علمی کاربردی خانه کارگر گیلان عنوان داشت : ما هنوز شاهد این هستیم که زباله بصورت مجموعه ای از موادمختلف به محل دفن زباله در سراوان حمل می شود. که به روایتی مدعی هستند که روزی 1000 تن زباله به آن محل حمل می شود . واین زباله در یک حجم بسیار وسیع و در یک ارتفاع بالا جمع شده که بهانه ای است برای اینکه ما رانش زباله داشته باشیم که این زباله بخش اعظمی از جنگل را تخریب کرده و باعث ازدیاد عجیب حشرات شده ، همچنین باعث ایجاد بوی بدی در آن منطقه شده و از همه مهمتر اینکه زباله شیرابه ای دارد که آلوده ترین مایع جهان است . بخشی از آن بر روی زمین در حال حرکت است که در نهایت به رودخانه زرجوب می ریزد. و به جرات می توان گفت که بخش اعظم آلودگی رودخانه زرجوب از همین شیرابه زباله است .

 

مشاور مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان با اشاره به این نکته که اخیرا شنیده ایم که قرار است تصفیه خانه ی زباله ای را دوستان با هزینه میلیاردی در محل سراوان احداث کنند. خاطر نشان ساخت : متاسفانه همین هم برای ما جای سئوال دارد که اصلا چرا دفن زباله ؟ چرا تصفیه شیرابه ؟ شما چه حجمی از شیرابه را می خواهید تصفیه کنید؟ اصلا به چه حجمی از شیرابه دسترسی دارید ؟ این تنها بخشی از کوه یخ است که قابل رویت است . بخش اعظم شیرابه زباله در زیر سطح زمین دارد وارد سفره های آب زیرزمینی می شود.

 

دکتر مقدسی در پاسخ به سئوال آیا راه حلی در این زمینه از طرف شما و تیمتان پیدا شده ، گفت : نیازی نیست که ما چرخ را دوباره اختراع کنیم . عصر ، عصر ارتباطات است . کافیست شما نگاهی به فضای مجازی بیاندازید . می بینید که راه کارهای ساده و موثری در رابطه با بحث زباله وجود دارد . برخی از کشورها دستگاه خوردکن ساده ای را در سینگ های ظرفشویی منازل نصب کرده اند که مواد غذایی مانند پوست میوه جات ، ته مانده غذا و ... را خورد کرده و به مسیر فاضلاب می فرستد و در عین حال از ورود آب حمام جلوگیری می کند. چون فرایند تصفیه و تجزیه مواد آلی را بسیار کند می کند.

 

وی افزود : کشورهای دیگری آمدند دستگاه های خانگی تولید کردند که از طریق انرژی برق مواد غذایی و آلی را تبدیل به کود گیاهی می کند و مابقی هم جدا می شود . این ها سرمایه است . مواد اولیه ای است که برای بسیاری از صنایع مفید است .

 

دبیر حزب اراده ملت در استان گیلان در پایان این گفتگوی اختصاصی در پاسخ به این سئوال که با توجه به وضعیت عقلیمی،فرهنگی و مذهبی ما شما چه راه کاری را برای این موضوع پیشنهاد می دهید ، خاطر نشان ساخت : قطعا باید تفکیک از مبدا صورت گیرد . ما هر چقدر برای آن هزینه کنیم در واقع سرمایه گذاری و سود کرده ایم. و اگر قرار باشد چیزی حمل شود 10 تا 15 درصد از زباله است که قطعا باید سوزانده شود . پس ما زباله سوزی می خواهیم خیلی محدود تر از آن چیزی که امروز در باره آن صحبت می کنیم . | پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر

 

 

 

منبع : سیاست گستر

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد