با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

مدیر کل انتقال خون گیلان

تا سلامت خون تایید نشود آن را توزیع نمی کنیم

 

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | بخش گفتگو : دکتر "احمد مرادی" فارغ التحصیل دانشگاه گیلان در دولت اصلاحات ، قائم مقام امور فرهنگی و نماینده وزیر بهداشت وقت در هیات نظارت و تشکل های اسلامی بود و زمانی نیز به عنوان پزشک اورژانس بیمارستان پورسینا فعالیت می کرد. وی در دولت فعلی نیز مدتی به عنوان مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی فعالیت می نمود که توسط رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان برکنار شد.دکتر مرادی همچنین دبیر انجمن اسلامی پزشکان گیلان و از فعالین سیاسی اصلاح طلب است که مدتی است سکان مدیریت انتقال خون استان گیلان را در دستان پرتوان خود گرفته و در این مدت عملکرد قابل قبول و روبه رشدی داشته است و ما شاهد بودیم که انتقال خون استان گیلان هر روز بهتر از روز گذشته شده . از این رو بر آن شدیم تا با وی به گفتگو بنشینیم.


ماحصل گفتگوی اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر با دکتر "احمد مرادی" مدیر کل انتقال خون گیلان ، در پی از نظر خوانندگان نکته سنج سیاست گستر می گذرد:

دکتر "مرادی" در ابتدای این گفتگوی اختصاصی با اشاره به این نکته که در استان گیلان بیش از 800 هزار نفر توانایی اهدای خون دارند ، اظهار داشت : با این پتانسیل بالایی که در استان وجود دارد ، حق گیلان نیست که از استان های دیگر خون وارد کند .

 

وی بزرگی مردم گیلان را مثال زدنی عنوان کرد و افزود : ما در استان گیلان 12 شهید مدافع حرم داریم که اهدا کننده ی خون نیز بودند و تاریخ اهدای خون این بزرگواران در سازمان انتقال خون موجود است . این شهدا هم در انتقال خون برای نجات بیماران خون داده اند و هم در میدان نبرد برای نجات کشور .

 

مدیر کل انتقال خون گیلان با تاکید به این نکته که تمام تلاشمان این است هیچ بیماری در بیمارستان بدون خون نماند ، گفت : هدف اصلی انتقال خون این است که هیچ پروسه ی درمانی که نیاز به خون و فرآورده های خونی دارد به خاطر نبود و یا کمبود خون و فرآورده کنسل نشود . این شعار ماست که خوشبختانه در این زمینه به نوعی به استقلال رسیده ایم . در حالت عادی مشکلی نداریم مگر اینکه بحرانی پیش بیاید.

 

دکتر "مرادی"با توجه به تعداد بالای بیماران تالاسمی،فاویسم،دیالیزی و وجود چهار سانتر فعال جراحی قلب و آمار قابل ذکر بیماران سرطانی که خون و فرآورده های خونی همچون پلاکت نیاز دارند،استان گیلان را یکی از استان های پرمصرف خون دانست و خاطرنشان کرد: اهدا کننده هویت انتقال خون است . اگر اهدا کننده نباشد انتقال خون معنا و مفهومی ندارد . براساس اعلام سازمان کشوری انتقال خون، استان گیلان عنوان دومین استان اهدا کننده خون و همچنین رتبه سوم از نظر حضور بانوان اهدا کننده را به خود، اختصاص داده است.

 

وی مردم گیلان را مردمان نجیبی دانست و عنوان کرد : اهدا کنندگان گیلانی بی نهایت بزرگوار و نازنینند . ساعت ها در صف می ایستند . خون خود را اهدا می کنند و در آخر از ما تشکر نیز می کنند .

 

مدیر کل انتقال خون گیلان ، تشریح کرد : نگاه ما استانی است . شهریور 95 که این مسئولیت را قبول کردم با همین نگاه مدیران را خواستم و طی جلسه ای که در لاهیجان گذاشتم عنوان کردم که اگر یک گروه خونی در لاهیجان وجود دارد ، پروسه ی درمانی بیمار در رشت نباید کنسل شود . همچنین اگر در رشت وجود دارد در رودسر نباید کنسل شود و شهرستان های استان باید همدیگر را پوشش دهند تا هیچ بیماری در استان گیلان بدون خون و فرآورده های خونی نماند. در حال حاضر یک شبکه ی ملی راه اندازی کردیم . من اکنون در همین اتاق این توانایی را دارم که بانک خون تمامی بیمارستان ها را مشاهده نمایم . تمامی بیمارستان ها از همین اتاق قابل رصد هستند .

 

دکتر مرادی در ادامه با اشاره به این نکته که وقتی ما این پتانسیل را در استان داریم خودکفایی استان دور از دسترس نیست ، تصریح کرد : وارد کردن خون از استان های دیگر راحت ترین کار است . ما خیلی راحت می توانیم بوسیله ی شبکه ی ملی کشوری خون مورد نیاز خود را از استان هایی که موجود دارند تامین کنیم . ولی مسئله این است که خیلی از پروسه های درمانی نیاز به خون تازه دارند . ما در استان گیلان بیش از 1000 بیمار تالاسمی داریم که باید ماهی دو بار خون تزریق کنند . ولی اگر به بیماران تالاسمی خونی با عمر کمتر از 10 روز فیلتردار و بدون مواد تحریک کننده و حساسیت زا تزریق شود . ما عمر آن بیمار را بیشتر می کنیم . در جراحی قلب و دیالیز هم همینطور است . 

 

وی افزود : با این نگاه کار را شروع کردیم . سال 96 را خیلی خوب تمام کردیم . در اهدای خون افزایش بیش از 11 درصدی داشتیم . در مراجعات نیز افزایشمان چشمگیر بوده ، بالغ بر 98 هزار در استان مراجعه داشتیم که نزدیک به 84 هزار نفر از آنان موفق به اهدای خون شدند .

 

این مدیر اصلاح طلب با تاکید به اینکه خونی که از اهدا کننده گرفته می شود خون کامل است و باید در واحد فرآورده تجزیه شود گفت : خون در واحد فرآورده تبدیل می شود به پلاکت و پلاسما . با امکانات دو دستگاه فرزیس و دو تخت، آمار تولید 30 پلاکت فرز را  به 300 رسانده ایم.

 

مدیر کل انتقال خون گیلان اکثر بانک خون بیمارستان ها را دارای مشکل خواند و بیان کرد : در سطح بندی بیمارستان ها یکی از آیکن هایی که نمره ی بالایی دارد تایید و نمره ی انتقال خون است . این مسئله همانند تیغی دو لبه است به همین خاطر ما سعی می کنیم هم کاملا جدی باشیم و هم در برخی موارد سهل بگیریم . یعنی شدیدا به دنبال این هستیم که بحث های ایمنی رعایت شود و از طرفی نیز پروسه ی درمان بیماران کنسل نشود .

 

 دکتر مرادی عنوان کرد: در پلاسمایی که از خون فرآوری می شود 8 داروی گران قیمت همچون آلبومین، فاکتور هشت و فاکتور نه و…وجود دارد.مرکز استان گیلان بیش از سی هزار پلاسمای تولیدی خود را به همراه پلاسمای 17 استان دیگر به کشور آلمان ارسال می کند که تبدیل به دارو شده و به کشور باز می گردد. مبلغ هر لیتر پلاسمای ارسالی به خارج از کشور بین ۸۰ تا ۱۰۰ دلار است.

 

وی از احداث مرکز جامع اهدای خون و فرآورده های خونی با همکاری خیرین و استاندار خبر داد و اظهارکرد : این مکان جهت تجمیع فعالیت ها با سه دستگاه پلاکت فرز و 3 دستگاه پلاسمافرز و 23 تخت خون گیری شروع به فعالیت خواهد کرد. بحث احداث مرکز جامع نیز یکی از دغدغه های اصلی ما است .

 

این مدیر موفق ادامه داد : در خیابان منتهی به انتقال خون یک بازارچه ی میوه بود که با همکاری شورا موفق شدیم آن را جمع کنیم . ما در اکثر استان ها 2 الی 3 نقطه در شهر برای اهدای خون داریم . متاسفانه در کلانشهری مانند رشت فقط یک مکان برای اهدای خون وجود دارد . اهدا کننده هم باید دوری راه و ترافیک را تحمل کند ، هم در صف بایستد،هم خون اهدا کند و هم تشکر کند. خوب ما هم وظایفی داریم . در همین راستا از شورای شهر خواستیم در 3 نقطه ی شهر به ما مکان بدهد .

 

این مقام مسئول دیدار با فرمانداران را از دیگر کارهای انجام شده خواند و تاکید کرد: من دیدار با فرمانداران را شروع کردم . با بخشدارانشان نیز به گفتگو نشستم و جا دارد در اینجا از حمایت همیشگی و یک ساله اخیر این عزیزان تشکری ویژه نمایم . از بخشداران خواستم که به من یک مکان ثابت بدهند . چون یکی از مشکلات بزرگ ما وجود 2 اتوبوس فرسوده و قدیمی است که آن ها را هر جا اعزام می کنم خراب شده و باید مدتی در تعمیرگاه بخوابند. تا کنون بیش از 30 میلیون تومان برای این دو اتوبوس هزینه شده است.

 

وی افزود : البته طبق توافقی که با شورا داشتم به من قول دادند چون کار ، خیریه و عام المنفعه است . شاید بتوانند یک دستگاه اتوبوس به ناوگان ما اضافه کنند.

 

مدیر کل انتقال خون گیلان از کمک سی درصدی دکتر سالاری برای احداث ساختمان جدید انتقال خون خبر داد وگفت: زمینی با مساحت بیش از 2000 متر نیز از سوی مسکن و شهرسازی در مسکن مهر برای احداث ساختمان جدید اداره کل در نظر گرفته شده است .

 

دکتر "مرادی" خدمت به بیمار را بزرگترین افتخار خود دانست و گفت : جدا از تمامی کارهایی که تا کنون انجام شده افتخار من زمانی است که بیمار دغدغه ی خون و فرآورده های خونی را در بیمارستان نداشته باشد . به جرات می توانم در اینجا اعلام کنم که ما به این مرحله نزدیک شدیم . در این راستا گام های خوب و مثبتی برداشته شده که من این را برای خود افتخار می دانم.

 

مدیر کل انتقال خون گیلان در پایان سخنان خود در رابطه با سالم بودن خون و فرآورده های خونی خاطرنشان ساخت : مردم مطمئن باشند که خونی که اهدا می شود در آزمایشگاهی مدرن و مجهز به دقت بررسی می شود و تا سلامت خون تایید نشود توزیع نخواهد شد. | پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر

 

 

 

سیاست گستر

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد