با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

ابراهيم اميني

افرادي که اعتقادي به برنامه هاي روحاني ندارند، برکنار شوند

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | بخش گفتگو : آقاي روحاني بايد تلاش کند با تغييراتي که ايجاد مي کند، مردم احساس کنند که تمام تلاشش را براي اجراي برنامه هايش مي کند.


به گزارش سیاست گستر ، ابراهيم اميني عضو هيئت رئيسه مجلس ششم در گفتگو با خبرنگار سياسي آريا در خصوص سياسي شدن فضاي کشور  با توجه به انتخابات رياست جمهوري 96 و احتمال تحت الشعاع قرار گرفتن معيشت مردم در اين فضا، گفت: اين شور انتخاباتي که در کشور بوجود آمده طبيعي است و تنها به کشور ما اختصاص ندارد. در تمام کشورهاي دنيا که دموکراسي را پذيرفته اند و مردم با شرکت در انتخابات رئيس جمهور را انتخاب مي کنند، همين رويه حاكم است. با توجه به اهميت موضوع، مدت زمان معقولي نياز است که مردم شناخت مناسبي از کانديداها ، پيشينه و برنامه آنها پيدا کنند، تا بتوانند براساس آگاهي لازم،  انتخاب خوبي داشته باشند. لذا ضرورت دارد کانديداها خود را به طور کامل به مردم معرفي کنند و برنامه هايشان را اعلام کنند تا مردم آگاهانه راي دهند.


اميني در خصوص مواجهه اصلاح طلبان و اصولگرايان با موضوع انتخابات رياست جمهوري و حمايت از آقاي روحاني، گفت: موفقيت آقاي روحاني و اصلاح طلبان در انتخابات در گرو دو امر است؛ يکي وفاق و همدلي در بين جبهه اصلاحات؛ دوم اينکه اصلاح طلبان بتوانند بدنه اجتماعي خود را براي آمدن پاي صندوق هاي راي متقاعد کنند. در همه انتخابات همين گونه بوده است، هرجا که اصلاح طلبان از وفاق و همدلي برخوردار نبوده يا به هر دليلي نتوانسته اند بدنه اجتماعي خود را پاي صندوق هاي راي بياورند، به نفع جريان رقيب تمام شده است. ايراد و اشکالات جدي به برخي از اعضاي دولت آقاي روحاني به دليل ناكارآمدي يا عدم اعتقاد به برنامه هاي روحاني وارد است، اصلاح طلبان هم نگران هستند که به دليل  اين مشكلات نتوانند مردم و بدنه اجتماعي خود را به پاي صندوق هاي راي بياورند. لذا جنس حرف هاي اصولگراها و اصلاح طلبان به کلي متفاوت است. اصلاح طالبان اگر نقد، توصيه و پيشنهادي به دولت دارند از سر دلسوزي است و به اين دليل است که بتوانند در انتخابات سال96 تاثير گذار باشند. در حالي که مخالفت اصولگرايان تنها به اين دليل است که آقاي روحاني نتواند در انتخابات96 توفيق پيدا کند. در هر حال نبايد انتقادات دو جريان نسبت به دولت و عملکردش را مثل هم ببينيم. اصلاح طلبان همانطور كه هميشه گفته اند "حامي منتقد" آقاي روحاني هستند، ضمن اينکه چک سفيد امضا  نداده اند، ولي با آقاي روحاني هستند، منتهي آقاي روحاني هم بايد بتواند به نحوي مجموعه دولت را سر و سامان دهد تا با حمايت اصلاح طلبان 4سال ديگر بر پست رياست جمهوري باقي بماند و سرمايه اجتماعي اصلاح طلبان به دليل ناكارآمدي دولتمردان سوخت نشود.


اين نماينده اسبق مجلس در پاسخ به سئوال ديگر خبرنگار آريا در ارزيابي خود از عملکرد دولت آقاي روحاني در عرصه سياست داخلي، گفت:  روحاني برنامه هايي را در آستانه انتخابات92 ارائه داد و پس از آن که به رياست جمهوري رسيد، هر کجا افرادي را منصوب کرد که به برنامه هاي او اعتقاد و آن را قبول داشتند، توفيق کسب کرد. مصداق بارز آن هم جريان هسته اي و ديپلماسي ما است، که توفيق آقاي ظريف به دليل اعتقاد و باور به برنامه هاي آقاي روحاني بود. هر کجا هم آقاي روحاني کوتاه آمده و افرادي را متولي امر قرار داد که اعتقادي به برنامه هايش ندارند، ما توفيقي را شاهد نبوديم. حرف اصلاح طلبان هم همين است؛ آقاي روحاني نبايد عقد اخوت با کسي بسته باشد. اگر در گذشته توجيه اين بوده که مجلس با دولت همراهي نمي کند، حالا که مجلسي بر سر کار آمده که ديدگاه هاي مشترکي با آقاي روحاني دارد، ديگر اين عذر پذيرفته نيست. لذا آقاي روحاني بايد تلاش کند با تغييراتي که ايجاد مي کند، مردم احساس کنند که تمام تلاشش را براي اجراي برنامه هايش مي کند.


وي در پايان در خصوص اولتيماتوم برخي از جريان هاي سياسي به آقاي روحاني در خصوص فرصت اندک ايشان براي جبران عملکرد دولت تا انتخابات رياست جمهوري سال 96، گفت: دليل اين اظهارات اين است که، تا الان وضعيت به اين شکل بوده است که همه روساي جمهور قبلي شانس دو دوره رياست را داشتند. به همين دليل دوستان آقاي روحاني معتقدند اگر در جايي کم و کاستي وجود دارد، با تغييراتي که آقاي روحاني  ايجاد مي کند، مي تواند نظر افکار عمومي را به خود جلب کند. خصوصا با توجه به اينکه روحاني رايي که در دوره قبل آورده بودند، شکننده است و وحدت و همدلي کساني هم که از ايشان حمايت کردند ، شرط موفقيت آقاي روحاني است، وي براي موفقيت دوباره، بايد به نگراني ها و دلسوزي هاي اصلاح طلبان توجه کند.

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد