با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

سال جهش تولید

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرمقاله | سیدنیما مجتبایی : اول هر سال مقام معظم رهبری نامی برای آن سال انتخاب می کنند و کلیه ی دستگاه های اجرایی کشور فعالیت های خود را در مسیر این نام گذاری هدف گذاری می نمایند . کمی دقت کنید متوجه می شوید که این نام گذاری ها چقدر بامسما و کارشناسی شده هستند و همگی در راستای نیاز جامعه در آن مقطع خاص و با اشراف به نیازهای روز کشور انتخاب شده اند .


مقام معظم رهبری امسال را سال جهش تولید نام گذاری کردند ، دقیقا گزینه ای که در حال حاضر نیاز کشور است و در صورت تحقق آن بسیاری از مشکلات جامعه حل می شود ، حرکت در این مسیر هم می تواند معضل بیکاری جوانان را که یکی از نیازهای اساسی امروز ماست ، تا حد زیادی حل کند و هم باعث ارز آوری می شود و همچنین با طی این مسیر می توانیم شاهد رونق اقتصادی کشور باشیم .

متاسفانه در کنار تحریم های ریز و درشت و ناجوانمردانه ی کشورهای غربی در راس آن آمریکا و مشکلات اقتصادی دیگری که سال هاست کشور با آن دست و پنجه نرم می کند ، سال گذشته اپیدمی وحشتناک "کووید 19" نیز ضربه ی مهلکی بر پیکره ی اقتصاد کشور وارد آورد و بسیاری از واحدهای تولیدی صنعتی ما را دچار رکود کرد .

در این برهه ی حساس وضع مشوق‌های تولید یکی از مؤلفه‌های اصلی تحقق شعار سال است و امیدواریم دولت و متولیان امر به‌‌ویژه در این مورد خاص تدابیر و راهکارهای لازم را اتخاذ کنند.

مخاطبین فهیم و نکته سنج سیاست گستر مستحضر هستند که ما از بدو شروع ویروس کرونا پیگیر مسائل حاشیه ای آن بودیم ، گزارشات ویدئویی متعددی در این خصوص تهیه شد و به سمع و نظر مرم شریف گیلان رسانده شد . تعداد زیادی مقالات ، سرمقلات ، خبر و ... نیز در این خصوص تولید و منتشر شد .

اکنون که خوشبختانه با تلاش استاندارا محترم و دیگر مدیران استان و همکاری مردم فرهیخته ی گیلان بحران اصلی کرونا را پشت سر نهادیم و در این راه شاهد جانفشانی ، از خودگذشتگی و قهرمانی تعداد زیادی از هم استانی های خود بودیم و همه را منعکس کردیم ،  بر آن شدیم در چند بخش  پیگیری هایی در این خصوص انجام دهیم  و با پیگیری و بررسی های فنی و تخصصی  سلسله مطالبی در رابطه با معضلات و مشکلات قهرمانان دوران کرونا منتشر کنیم . مانند بیکار شدن پرستاران و ...

به بهانه ی نام گذاری سال 99 با عنوان سال جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری و نیاز کشور و استان به رونق اقتصادی ، بخش اول این مطالب را از واحدهای تولیدی صنعتی فعال و تاثیرگذار در ایام کرونا آغاز می کنیم .
همانطور که مخاطبین همیشگی سیاست گستر مستحضر هستند در طول 20 سال فعالیت مطبوعاتی اینجانب ، تولید و صنعت استان همیشه یکی از دغدغه های اصلی بنده بوده ، هست و خواهد بود . همچنین در کنار فعالیت رسانه ای مدت 9 سال نیز به عنوان دبیر حزب اسلامی کار در استان گیلان پیگیر مسائل و مشکلات تولید و صنعت استان بودم .

با شروع ناگهانی این اپیدمی وحشتناک در استان گیلان ، استان با کمبودهای فراوانی مواجه شد . در اقلام بهداشتی تقاضای بازار چندین و چند برابر شد و عرضه ی موجود جوابگوی این تقاضا نبود . آن هم تقاضایی که اگر استان موفق نمی شد جوابگوی آن باشد به قیمت جان مردم تمام می شد . در این میان برخی از واحدهای تولیدی صنعتی با قبول خطر و از خودگذشتگی نقش کلیدی و مهمی ایفا کردند ( البته در همان ایام در سیاست گستر  منتشر شد) که به آن می پردازیم .

با روند شیوع ویروس کرونا در گیلان قیمت ماسک ، دستکش و مواد ضدعفونی کننده چندین برابر شد و مردم را دچار مشکل کرد . خوشبختانه با تدبیر مدیران استان ، بلافاصله سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان طی فراخوانی از واحدهای تولیدی صنعتی که پتانسیل تعویض خط تولید خود را دارند درخواست یاری نمود و تعدادی از این واحدها به این فراخوان لبیک گفتند و با احساس تعهد نسبت به تامین ملزومات پزشکی اقدام به تغییر محصول تولیدی خود بر اساس استانداردهای وزارت بهداشت کردند و با قبول خطر وارد کارزار شدند و به صورت شبانه روزی و بدون تعطیلی در این ایام دشوار و سخت اقلام مورد نیاز را تولید و به بازار عرضه کردند . در صورتی که این واحدها از واحدهای فعال گیلان بودند ولی تولید سفارشات خود را قطع کردند و با به جان خریدن ضرر مالی آن ، همچنین تحمیل هزینه های اضاقی خط تولید خود را تغییر دادند .

گروه تولیدی کوک و دوک ، یکی از واحدهایی بود که با تغییر خط تولید خود شروع به تولید ماسک های سه لایه کرد که در فاز نخست 30 هزار ماسک تولید شده به صورت رایگان میان مردم نیازمند توزیع شد .

در این میان برخی از واحدها به همین بسنده نکرده و  با تحقیق و بررسی در تولید این اقلام تحول ایجاد کردند .

به طور مثال شرکت ریسندگی و بافندگی پیشروتاب (گروه صنعتی دکتر برق لامع ) که تنها حوله بافی استان می باشد ، سفارشات خود را به تعویق انداخت و خط تولید خود را از تولید حوله به تولید ماسک تغییر داد . این شرکت پارچه هایی تولید کرد که با فن آوری نانو آنتی باکتریال دائم شده بود و تا بیش از 25 بار شستشو خاصیت خود را از دست نمی داد . سپس با آن پارچه ها ماسک تولید کرد .

چندین و چند واحد تولیدی صنعتی دیگر خطوط تولید خود را تغییر دادند و در راستای تولید اقلام پیشگیرانه قدم برداشتند .
شرکت هایی که در این ایام با مسئولین استان همکاری کردند عبارتند از : ریسندگی و بافندگی پیشروتاب ، شهاب شیمی پارس ، سبحان دارو ، ایران برک "کوک و دوک" ، گیلارانکو ، فومن پرتوشهاب ، فومن شیمی بهداشت ، صامت تک خزر ، کاسپین تامین ، فومن وش ، بهداشت کار ، توان تن خزر ، طب افروز نیکان

همکاری بی نظیر واحدهای تولیدی صنعتی ، جانفشانی کادر درمانی ، همکاری مردم و مدیریت مثال زدنی استاندار محترم گیلان نام استان گیلان  را در کشور به عنوان استان پیشتاز در مبارزه با کرونا ثبت کرد . البته اوایل کمو کاستی هایی بود و ما نیز نقد نمودیم و هنگام نقد کردن عنوان کردیم ؛  کارهای مثبت انجام شده را نیز منعکس می کنیم و کردیم و در عین حال گفتیم ؛ با شناختی که از استاندار داریم مطمئنیم عملکرد ایشان به گونه ای خواهد بود که ما در آینده با افتخار آن را منعکس کنیم که الوعده وفا . هم در این یادداشت و هم در یادداشت های بعدی به کارهای مثبت انجام شده توسط استاندار و دیگر مدیران استان  می پردازیم .

کرونا با تمام بدیهایش خوبی هایی هم داشت . یکی از خوبیهای مرتبط به صنعت کرونا این بود که به نوعی میزان تاب‌آوری و عیار صنعت و زنجیره ی تولید ملی ما را نشان داد.
 کرونا نشان داد برداشتن بسیاری از محدودیت‌های زائد حوزه ی تولید آن هم در کمترین زمان ممکن ، شدنی است.

اتحاد کلیه دستگاه‌ها در زمان شیوع ویروس کرونا جان تازه‌ای به بخش تولید و صنعت کشور دمید و مانع از تسلیم شدن آن در برابر چالش‌ها شد . امیدواریم این روحیه همچنان حفظ شود و شاهد لغو محدودیت‌های آزاردهنده در حوزه تولید باشیم.

اعمال معافیت برای واحدهای تولیدی صنعتی نسبت به پرداخت اقساط تسهیلات و پرداخت وام‌های کم بهره ی بانکی به آنان در سال مزین به  نام جهش تولید امری لازم و ضروری است .

در سال های اخیر مهم‌ترین دغدغه‌ ی صاحبان صنایع و مدیران بنگاه های اقتصادی کشورمان وضع آئین‌نامه و بخشنامه‌های دست و پا گیر ذیل قوانین مصوب شده می باشد . در بسیاری از موارد این آئین‌نامه‌ها به گونه‌ای هستند که با اجرای آن‌ها معافیت‌های مصوب شده قانونی ، دیگر شامل هیچ کدام از واحدهای تولیدی نمی‌شود و باید برای اینگونه آیین نامه ها فکری اساسی کرد .

بخشنامه‌هایی که ناقض قوانین هستند علاوه بر سردرگمی صاحبان صنایع  روند پیشرفت اقتصادی را نیز مختل می‌کند. معافیت ها ی بخش تولید زمانی به رشد صنعت در کشور کمک می کند  که ضمن پرهیز از اعمال قوانین بازدارنده اراده ای جدی برای اجرای آن وجود داشته باشد.

حال در اینجا سئوالی از مدیران ارشد استان خاصه استاندار محترم گیلان داریم . با تمام اقدامات مثبت و قابل تقدیر انجام شده ، در این کارزار بودند واحدهای تولیدی و صنعتی که به فراخوان صنعت و معدن لبیک نگفتند و خود را در معرض خطر قرار ندادند ، حال به هر دلیلی ، که در بحث ما نمی گنجد . ولی شما چه نگاه خاص و ویژه ای به واحدهایی که مردانه ماندند و خطر ابتلا به ویروس ، ضرر مالی ، لغو سفارشات و ... به جان خریدند دارید ؟

این واحدها در روزهای سخت مسئولیت پذیری خود را نشان دادند و اکنون اگر حمایت نشوند دچار مشکلات عدیده ای می شوند تا جایی که امکان دارد کارشان به تعطیلی بکشد .

از استاندار فرهیخته و مردمی استان انتظار می رود که نگذارند سرمایه های ارزشمند استان از بین بروند و با نگاه ویژه و دلسوزانه ی همیشگی خود تمهیداتی برای این واحدها بیندیشند . | سیاست گستر
 

سیدنیما مجتبایی ؛ روزنامه نگار ، فعال سیاسی

انتهای پیام

 

 

 

اینستاگرام سیاست گستر

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد