با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

سیدنیمامجتبایی

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرمقاله | سیدنیما مجتبایی : بالغ بر دو هفته است که از اعلام شیوع کرونا در استان گیلان می گذرد و بالغ بر 10 روز است که سیاست گستر خواسته ی اکثریت مرم گیلان ؛ که همان قرنطینه ی کامل استان می باشد را بارها و بارها از مسئولین درخواست کرده ، در کنار تماس های دریافتی با مردم به گفتگو نشستیم و گزارش ویدئویی این گفتگوها را منتشر کردیم و مجددا از مسئولین خواهش کردیم که قرنطینه ی کامل استان را اجرایی کنند ، ولی ... ؟!


محمد حسین قربانی نماینده ی تام الاختیار وزیر بهداشت در استان گیلان در فرمایشات خود گفته بود که شورای امنیت ملی من را متقاعد کرد که قرنطینه در شرایط کنونی به صلاح نیست .


آقای قربانی عزیز شما نماینده ی تام الاختیار نشدید که شما را متقاعد کنند ، بلکه شما باید آن ها را متقاعد کنید . شورای امنیت ملی چه می داند در گیلان چه خبر است . شما به عنوان نماینده ی ما باید شرایط را برای آن ها شرح دهید و آنان را متقاعد کنید . نه اینکه خیلی راحت متقاعد شوید و ...


آقای قربانی عزیز در بخشی از آخرین فرمایشات خود که در سیاست گستر نیز امروز منتشر شد فرمودید که نتوانستیم مردم را قانع کنیم در خانه بمانند و اکنون من خدمت شما عرض می کنم که اگر این راه را ادامه دهید همچنان نمی توانید مردم را قانع کنید که در خانه بمانند .


وقتی بانک های شما باز هستند ، ادارات شما باز هستند ، اصناف باز هستند ، اس ام اس های پرداخت قبوض برای مردم ارسال می شود و ... عده ای از مردم اگر بخواهند هم نمی توانند در خانه بمانند .


به طور مثال وقتی من نوعی چک دست مردم دارم و بانک ها هم باز هستند چگونه در خانه بمانم و ده ها مثال دیگر می توان زد که باعث می شود تعداد زیادی از مردم نتوانند در خانه های خود بمانند .


آری ؛ شما می گویید که مالکین در این شرایط به مستاجران فشار نیاورند ، آن هایی که چک دارند تحمل کنند و ... ولی واقعیت این است که بیش از 90 درصد این کار را نمی کنند (حال به هر دلیل) .


بنده دیشب بر حسب وظیفه به پیاده راه فرهنگی رشت رفتم تا ببینم مردم تا چه اندازه قرنطینه ی اختیاری را جدی گرفته اند که متاسفانه با پیاده را شلوغ و پر از جمعیت مواجه شدم . بیش از 80 درصد مغازه ها هم باز بودند و در حال خدمات دهی ، حتی مغازه هایی که مواد غذایی عرضه می کردند (از قبیل اغذیه فروشی ، پیراشکی ، سمبوسه و ... ) . که در این شرایط صحنه هایی را که دیشب مشاهده کردم یک فاجعه است .


واقعیت این است که در بهترین شرایط بیش از 30 درصد مردم قرنطینه ی اختیاری را مراعات نمی کنند (یا نمی توانند مراعات کنند) و تا کنون شما هم باید به این نتیجه رسیده باشید که قرنطینه ی اختیاری در این شرایط جواب نمی دهد . دیگر نمی توان گفت تا دیر نشده ، چون دیر شده . پس خدمتتان عرض می کنم تا وضع بدتر از بد نشده برای این مهم چاره ای بیندیشید .


کارشناسان امر و حتی خود شما و استاندار محترم بارها اعلام داشتید ؛ ما زمانی می توانیم از این بحران عبور کنیم که چرخه ی انتقال را قطع نماییم  که با وضعیت موجود قطع چرخه ی انتقال بعید به نظر می رسد .


من کار ندارم مرکز نشینان چه می گویند و از شما چه انتظاراتی دارند . آقای قربانی عزیز شما لقب نماینده ی تام الاختیار را با خود یدک می کشید . چرا از اختیارات خود استفاده نمی کنید و کار درست را انجام نمی دهید ؟ کاری را که مردم گیلان از شما انتظار دارند انجام دهید . انجام این کار در توان جنابتان هست . مگر اینکه جدیدا معنی تام الاختیار عوض شده باشد که آن بحثی دیگر است .


از آمارهای خوشبینانه ی صدا و سیما و ... که بگذریم شما کاملا در جریان امور قرار دارید و می دانید در استان چه خبر است . همه معتقدند که با دو هفته قرنطینه ی کامل می توان به خوبی و با تلفات کم از این بحران عبور کرد . نگذارید بیش از این شاهد مرگ دوستان ، آشنایان و همشهریان خود باشیم .


حال در این بحران چرا باید شهر را قرنطینه کرد ؟ چرا مردم نباید از خانه های خود بیرون بیایند ؟


برای درک بهتر این موضوع اول باید بدانیم که اپیدمی چیست ؟


اپیدمی یعنی چه ؟ به مبتلا شدن بیش از انتظار افراد به یک بیماری اپیدمی گویند .


اپیدمی از یک نقطه شروع می شود و به تدریج با افزایش تعداد مبتلایان به نقطه ی اوج خود می رسد و با کاهش تعداد مبتلایان فروکش می کند .


سیستم بهداشت و درمان هر کشوری ظرفیت مشخصی دارد و این ظرفیت را نمی توان در کوتاه مدت افزایش داد .


در اپیدمی های کم خطر نقطه ی پیک زیر خط توان پاسخگویی سیستم بهداشت و درمان باقی می ماند و خیلی راحت می توان از بحران عبور کرد .


اما مشکل از جایی حاد می شود که تعداد مبتلایان در زمان کوتاهی به شدت افزایش پیدا کرده و  نقطه ی پیک بیماری بالاتر از خط توان پاسخگویی سیستم بهداشت و درمان می رود و این امر سبب بالا رفتن تعداد مرگ و میر می شود .


من در این امر متخصص نیستم ولی طی گفتگوهای متعددی که در این مدت با متخصصین امر داشتم ؛ در این شرایط تنها راه کاری که ما را به نقطه ی اول باز گردانده و باعث مهار بیماری می شود قرنطینه است .
 


سیدنیما مجتبایی ؛ روزنامه نگار ، فعال سیاسی  اصلاح طلب

 

انتهای پیام

 

 

 

اینستاگرام سیاست گستر

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد