با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

اصلاح طلبان

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرمقاله : سید نیما مجتبایی | انتخابات پیش رو کارزاری سخت و دشوار برای هر دو جناح سیاسی کشور است . مخصوصا اصلاح طلبان که عملکرد ضعیف دولت روحانی باعث کاهش محبوبت آنان در نزد مردم شده . در انتخابات گذشته مردم چشم بسته به لیست امید رای دادند . ولی آیا اینبار هم این کار را می کنند ؟


متاسفانه جبهه ی اصلاحات کشور از همان ابتدا در بین قشر ضعیف جامعه مقبولیت چندانی نداشت و طرفداران این جبهه را قشر متوسط به بالای جامعه تشکیل می دهند . که این یکی از ضعف های اساسی اصلاح طلبان از ابتدا بوده و هیچوقت نتوانستند به قشر ضعیف جامعه نفوذ کنند .

 

در شرایط کنونی که قشر متوسط جامعه نیز تنزل پیدا کرده و به قشر ضعیف جامعه تبدیل شده و اکثریت مردم  اصلاح طلبان را در این خصوص مقصر می دانند جبهه ی اصلاحات برای پیروزی در انتخابات باید برنامه ی خاصی داشته باشد .

 

پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات های گوناگون همیشه بدین شکل بوده که در جامعه ایجاد امید کرده و با شعار بهتر شدن شرایط سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی کشور ، آرای خاموش را به پای صندوق های رای کشانده و بدین شکل پیروز میدان گشته است .

 

ولی متاسفانه از آنجایی که اصلاح طلبان حامی اصلی دولت تدبیر و امید بودند و عملکرد این دولت مورد قبول اکثریت مردم جامعه نیست ، و  مردم اصلاح طلبان را باعث وضعیت فعلی جامعه می دانند ، مشکل بتوان با راه کارهای قبلی در انتخابات آتی پیروز شد .

 

این که بخواهیم از حمایت خود از دولت تدبیر شانه خالی کنیم و یا عذر بدتر از گناه بیاوریم که دولت فقط 30 درصد قدرت را در دست دارد و ... چاره ی کار نیست . باید یک فکر اساسی کرد . باید از مردم عذر خواهی کنیم و آنان را مطمئن سازیم که اشتباهات گذشته ی خود را جبران می کنیم . مردم ایران با اصلاحات هیچ مشکلی ندارند بلکه در حال حاضر نسبت به اصلاح طلبان بی اعتماد شدند . باید این بی اعتمادی را از بین ببریم .

 

آری باید دوباره اعتماد مردم را جلب کرد . در دو انتخابات گذشته ی مجلس و شورا ، اصلاح طلبان واقعی ، پاکدست ، مدیر و مدبر و شناخته شده که مورد اعتماد مردم نیز بودند موفق نشدند درون لیست امید قرار بگیرند . عده ای رد صلاحیت شدند و عده ای دیگر با بی مهری دوستان بیرون لیست ماندند . اگر می خواهیم دوباره اعتماد مردم را بدست آوریم باید از این عده که مورد بی مهری قرار گرفته اند دلجویی کنیم و به مردم اعلام نماییم که لیست امید در این انتخابات هیچ اصلاح طلب نمایی را در خود جای نخواهد داد . همین امر اگر واقعا و بدرستی انجام شود بیش از پنجاه درصد مشکل اصلاح طلبان را حل خواهد کرد .

 

در دو انتخابات مجلس و شورای گذشته در بستن لیست بسیار بد عمل کردیم . مگر می شود شورای هماهنگی کاندید اصلاح طلب حزبی ، تحصیلکرده ، مدیر ، پاکدست ، شجاع ، سخنور، با سابقه ی بیش از بیست سال فعالیت حزبی که اتفاقا مدتی رییس شورای هماهنگی جبهه ی احزاب اصلاح طلب نیز بوده و توانسته صلاحیت خود را هم بگیرد را داشته باشد ولی در لیست قرار ندهد . و لیستی ببندد که ...

 

آری ، اگر از مردم عذرخواهی کنیم و به آنان اطمینان دهیم که دیگر اشتباهات فاحش گذشته را تکرار نمی کنیم شاید بتوانیم بخش اعظمی از مقبولیت از دست رفته ی خود را مجددا بدست آوریم .

 

در گذشته هر وقت شرایط سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی جامعه سخت می شد تنها امید مردم جبهه ی اصلاحات کشور بود . ما حق نداریم این امید را از مردم بگیریم . نباید با عملکرد ضعیف و غیر منطقی خود به اصلاحات ضربه بزنیم . اکنون نیز هنوز دیر نشده . باید اشتباهات خود را بپذیریم و صادقانه از مردم عذرخواهی کنیم . باید به مردم اطمینان دهیم که از اشتباهات خود درس گرفته ایم و دیگر به هیچ قیمتی آن اشتباهات را تکرار نخواهیم کرد .

 

 

 

 

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سیدنیما مجتبایی،روزنامه نگار،فعال سیاسی اصلاح طلب

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد