با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

سیدنیمامجتبایی

بی مهری دولت با جوانانی که با جان و دل از روحانی حمایت کردند

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرمقاله | سید نیما مجتبایی : بیش از 1150 روز از عمر دولت تدبیر و امید می گذرد و دیگر چیزی به شروع شمارش معکوس دوره ی دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری نمانده است. اینکه در این مقطع زمانی مردم عملکرد دولت روحانی را چگونه ارزیابی کنند ، بسیار مهم است و برای انتخابات 96 بسیار تاثیرگذار، دوازدهم مرداد ماه سال 92 ، دکتر روحانی با بیش از 18 میلیون و 613 هزار رای ، سکان مدیریت قوه ی مجریه را در دست گرفت.حل مناقشات هسته ای و تمرکز بر مسئله اقتصاد و حل مشکلات معیشتی مردم ، دو شعار اصلی دکتر روحانی بود.


پس از اینکه دکتر روحانی حکم تنفیذ خود را از مقام معظم رهبری دریافت کرد، می دانست که روزهای سخت و دشواری در انتظار اوست.مملکت در شرایط بغرنجی قرار داشت.کشور در برابرآشفتگی اقتصادی ناشی از تصمیمات غلط دولت های قبلی آسیب دیده بود. تورم بسیار بالا،رشد منفی اقتصادی،بحران روابط بین الملل و ازدیاد تحریم ها ، چند نمونه از مهمترین گزینه های شرایط بغرنج  کشور بود.

 

در چنین شرایطی دولت ، راه حل درمان شرایط اقتصاد بیمار کشور را ، در رفع تحریم ها و بهبود روابط خارجی دید و حداکثر توان خود را بر روی این موضوع متمرکز کرد. هر چند همزمان با آن بصورت موازی اقداماتی را نیز در سایر بخش های اقتصادی دنبال نمود . ولی افت قیمت نفت و کاهش درآمد دولت ، کار تیم اقتصادی دولت را هر روز سخت تر از روز قبل می نمود.

 

تیم هسته ای دولت روحانی که سکان مدیریت آن در دستان پرتوان دکتر ظریف بود ، توانست مساله ی هسته ای را که طی سال های متمادی به وضعیت بحرانی رسیده بود ، به سرانجام رساند.به جرات می توان گفت که توافق هسته ای و رفع تحریم ها از مهمترین اقدامات دولت روحانی می باشد. اکنون که مدتی از توافق هسته ای ایران گذشته ، کم کم می توان اثرات این اقدام دولت تدبیر و امید را در اقتصاد کشور مشاهده نمود . تولید و فروش نفت به شرایط پیش از تحریم بازگشت ، از طرفی گسترش روابط تجاری و وضعیت اقتصادی نیز رو به بهبود است .

 

خوشبختانه همراه با توافق هسته ای و رفع تحریم ها ، در آمدهای نفتی نیز به میزان قابل توجهی افزایش یافته و کارشناسان اقتصادی نحوه ی هزینه کرد این درآمدها در آینده ی اقتصادی کشور را تاثیرگذار دانستند.

 

مجموع اقدامات دولت از دوازدهم مرداد ماه سال 92  ، رشد اقتصادی 4.4 درصدی را در سه ماهه ی نخست سال 95 به همراه داشت و وعده ی تورم تک رقمی را محقق نمود.

 

دولت تدبیر و امید از ابتدای کار خود ، در شرایطی باید به هرج و مرج به ارث گذاشته شده از دولت پیشین سروسامان می داد که در موارد مختلف مورد حمله ی منتقدان و دلواپسان قرار می گرفت . تا جایی که ، این حملات باعث شد تا دولت در تمامی اقدامات خود محتاطانه پیش رود.

 

با تمام مشکلات و موانع ، دولت روحانی تا اینجا پیش رفت . مهمترین عملکرد دولت تدبیر و امید در طول بیش از 1150 روز فعالیت ، در حوزه ی سیاست خارجی و روابط بین الملل روی داده است. هر چند دستاوردی همچون توافق هسته ای به تنهایی کارنامه ی دولت را مثبت جلوه می دهد . ولی اگر بخواهیم از حق نگذریم ، دولت یازدهم در زمینه ی اقتصادی نیز موفقیت های چشمگیری داشته است.هر چند موفقیت های اقتصادی دولت روحانی هنوز به آن مرحله نرسیده تا کاملا برای مردم قابل لمس باشد . ولی بی انصافیست اگر آن را نادیده بگیریم.

 

انصافا مدیریت کارآمد اقتصادی دولت، در کنار رفع تدریجی تحریم ها، کم کم شاخص های اقتصادی را رو به بهبود برده است . امروز شاهد آن هستیم که رشد اقتصادی مثبت شده و دیگر از تورم 40 درصدی خبری نیست. صادرات نفت کشور که در دوران تحریم حدود 1/3 میلیون بشکه در روز بود ، به بیش از 2/3 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

 

عملکرد دولت در رابطه با کنترل نرخ تورم همچنان مثبت است و ما در طول سال شاهد روند نزولی نرخ تورم هستیم.در نهایت به جرات می توان گفت که عملکرد اقتصادی دولت در زمینه ی مهار تورم ، کنترل نقدینگی و کاهش رکود موفقیت آمیز بوده است و در آینده ای نه چندان دور این موفقیت بر سر سفره های مردم نیز کاملا قابل لمس خواهد بود.

 

البته باید عرض کنم که عملکرد این دولت نیز خالی از انتقاد نیست . ولی از جوانمردی به دور است که زحمات کشیده شده و کارهای مثبت انجام شده ی دولت تدبیر و امید را نادیده بگیریم.

 

یکی از انتقاداتی که به دولت روحانی وارد است ، بی مهری دولت با جوانان حامی خود است . جوانانی که با جان و دل برای دولت کار کردند و از دولت تدبیرو امید حمایت نمودند.که امیدواریم هر چه زودتر دکتر روحانی تدبیری بیندیشد و از تحصیلات و تخصص این جوانان مخلص ، که پشتوانه ی بسیار عظیمی برای دولت روحانی هستند، در بدنه ی دولت ، جهت هر چه قدرتمندتر نمودن دولت خود استفاده نماید. به طوری که هم از تحصیلات و تخصص این جوانان استفاده ی بهینه شود و هم آنان تجاربی کسب کنند تا بتوانند در آینده جایگزین مدیران بازنشسته شوند. با تربیت این جوانان دولت می تواند در آینده از مدیران همفکر و همسو در بدنه ی خود بهره ببرد . واقعا حیف است که از این پتانسیل عظیم استفاده نشود.

 

نقد دیگری که به دولت روحانی وارد است این است که برخلاف وعده های انتخاباتی خود  مبنی بر بها دادن به بخش خصوصی به عنوان بازوی کمکی دولت برای رفع رکود و رونق کسب و کار ، متاسفانه این تمامیت خواهی دولتی ، آزادی لازم را به بخش خصوصی برای انجام این مهم نداده است.

 

حیطه ی سیاست داخلی نیز به نظر من بزرگترین ضعف دولت تدبیر و امید است . تقریبا هیچ یک از وعده های شخص رییس جمهور در این حیطه عملی نشده است.

 

ولی در هر حال همگی بر این باوریم که دکتر روحانی در دور دوم ریاست جمهوری خود ، با پوشاندن ضعف ها و ادامه ی طرح های مثبت بین المللی و اقتصادی دولت تدبیر و امید ، عملکرد قابل قبول تری خواهد داشت و طبیعتا خروجی این عملکرد را مردم در مخارج روزمره و نهایتا در سر سفره های خود لمس خواهند کرد. | سید نیما مجتبایی : روزنامه نگار ، دبیر اجرایی حزب اسلامی کار در استان گیلان

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد