با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

سید نیما مجتبایی

 پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرمقاله : سید نیما مجتبایی | مدتی است که وضعیت اقتصادی کشور به صورت ناباورانه ای به معنای واقعی بد است . مشکلات اقتصادی و نوسانات اخیر بازار ارز و طلا موجب افزایش تورم و بروز مشکلات و‌نگرانی‌هایی برای خانوار‌ها شده است، قیمت اجناس ساعتی بالا می رود . خیلی از اقلام ضروری و مورد نیاز مردم اصلا در بازار موجود نیست و اگر هم پیدا شود مردم باید آن را چندین برابر گرانتر از قیمت واقعی ، خریداری کنند . گرانی، تورم و بی‌ثباتی اقتصاد، باعث بروز مشکلات معیشتی بویژه برای طبقات متوسط و ضعیف جامعه شده و این وضعیت ، مردم خوب و نجیب کشور را دچار نگرانی ساخته است . از طرفی شایعات و دروغ پردازی های برخی افراد معلوم الحال در شبکه های اجتماعی به این نگرانی ها دامن زده و فضای روانی جامعه را مسموم ساخته است .


 درست در زمانی که همه منتظر بودند که جهت برون رفت از این مشکلات ، حرکت قابل قبولی از دولت ببینند و یا حداقل حرف دلگرم کننده ای از زبان آنان بشنوند ، دکتر روحانی رییس جمهور کشورمان در جلسه ی هیات دولت با لحنی که بیشتر شبیه به لحن طلبکاران بود فرمودند که چرا مردم را می ترسانیم ؟ مگر ارز خارجی در اقتصاد کشور ما چند درصد نقش دارد؟ نهایتا نقشی 10 درصدی دارد . اگر 10 درصد نقش داشته باشد چند درصد آن با ارز 4200 تومان است ؟ و چه مقدارش با ارز 7200 تومان است ؟ چه مقدار آن می ماند برای بازار سوم ؟ بازار سوم در برابر ارزش تولیدات داخلی ما یک درصد هم نیست .

 

آیا ما اقتصاد کشور را بر مبنای یک درصد باید محاسبه کنیم ؟ این چه عدلی است ؟ این چه حقی است ؟ این چه انصافی است ؟ متخصصین ما ، نخبه ی ما ، روزنامه نگار و سرمقاله نویس ما چرا این واقعیت ها را به مردم نمی گویند ؟

 

سخنان دکتر روحانی کاملا زیبا بود ولی اکنون دیگر کار از این حرف ها گذشته ، دیگر با سخنان قشنگ و زیبا نمی توان مردم را آرام کرد . لازم است مسئولان برای رفع معضلات موجود اقدام عاجل کنند .

 

آقای روحانی عزیز ، شما می گویید ارز خارجی بر روی اقتصاد کشور تاثیر چندانی ندارد ، به فرض ما هم بگوییم که درست می فرمایید . لطفا به ما بگویید که اگر ارز خارجی در اقتصاد کشور بی تاثیر است پس چرا مردم باید پراید 5 میلیون تومانی را 45 میلیون تومان خریداری کنند ؟ چرا قیمت طلا از مرز گرمی 300 هزار تومان تجاوز کرده ؟ چرا قیمت ارزاق ضروری مانند گوشت ، مرغ ، برنج ، لپه و ... چندین برابر شده و هر روز گران تر از روز قبل می شود ؟ چرا کارتریج پرینتر 38 هزار تومانی را 4 روز قبل 90 هزار تومان خریداری کردیم ؟ و امروز که مجددا جهت خرید کارتریج به بازار رفتیم مشاهده نمودیم که قیمت آن به 130 هزار تومان افزایش پیدا کرده است . چرا کاغذ (A4)  9 هزار تومانی را 24 هزار تومان می خریم و کاغذ بند 80 هزار تومانی را 180 هزار تومان باید خریداری کنیم ؟ و صدها چرای دیگر که برای آن هیچ جواب منطقی و قابل قبولی برای مردم ندارید .

 

گیریم که به گفته ی شما بالا رفتن نرخ ارز در اقتصاد کشور نقشی ندارد . پس علت این تورم و گرانی غیر منطقی چیست ؟ چرا شفاف سازی نمی کنید ؟ بررسی علت وضعیت فعلی کشور در این متن نمی گنجد . حال علت هر چه که هست . آیا دولت برای بهبود شرایط اقتصادی کشور و ترمیم وضعیت روانی جامعه استراتژی دارد ؟ اگر دارد ، که بدون شک باید داشته باشد ، چرا به مردم اطلاع رسانی نمی کنید ؟ چرا با اعلام استراتژی خود مردم را از نگرانی در نمی آورید ؟ و اگر خدایی ناکرده استراتژی قابل قبولی ندارید ، می خواهید با این نابسامانی ها چه کنید ؟

 

آقای روحانی عزیز ، رییس محترم دولت تدبیر و امید . کشور در شرایط بحران قرار دارد . مردم به معنای واقعی در فشارند . در چنین شرایطی روزنامه نگاران و سرمقاله نویسان حامی دولت با چه رویی از سیاست های غلط شما حمایت کنند ؟ روزنامه نگاران رسالتی نیز دارند و خود را در قبال مردم مسئول می دانند و باید به رسالت خود نیز عمل کنند .

 

روزنامه نگاران حامی دولت چگونه بنویسند که در کشور مشکلی نیست و مملکت گل و بلبل است . در این شرایط حساس سخنان شما باید به گونه ای باشد که جامعه را از نگرانی برهاند .

 

دیگر ارائه ی آمارهای رنگارنگ و سخنان زیبا به خورد مردم دادن چاره ی کار نیست . مردم گوششان از این حرف ها پر است . تنها چاره این است که مردم عملکرد مثبت شما و دولتتان را بر سر سفره های خود لمس کنند .

 

آقای روحانی ، دولت تدبیر و امید عملکردهای مثبت فراوانی در کارنامه ی خود دارد . ما هنوز هم معتقدیم که بهترین گزینه برای ریاست جمهوری کشورمان شما بوده و هستید . ما منکر آن نیستیم که وضعیت نابسامان اقتصاد کشور ریشه در 40 سال گذشته دارد . بر اساس آمارهای بانک جهانی ، اقتصاد ایران تقریبا در 40 سال گذشته با تورم های دو رقمی مواجه بوده که این تورم در دولت های نهم و دهم به بیش از 5 درصد رسیده است . ولی بدون شک جهت برون رفت از این مشکلات از شما و دولتتان انتظار داریم . البته این بدین معنا نیست که شما و دولتتان هیچ نقشی در ایجاد وضعیت فعلی نداشتید .

 

 

کسی نمی تواند اقدامات پیشگیرانه ی دولت تدبیر را جهت مهار گرانی و تورم نادیده بگیرد . ولی  باید به این نکته توجه داشت که در شرایط فعلی راهکارهای اقتصادی اثر چندانی ندارد و دولت باید بپذیرد برای مهار تورم لجام‌گسیخته باید دست به اصلاحات ساختاری حاکمیتی-سیاستی بزند. از آنجا که انتظارات مردم برای آینده شکل گرفته، هر اقدام اقتصادی مانند پیش‌فروش سکه و سیاست ارزی پاسخ‌گوی تغییرات لازم نیست. قانون بازار می‌گوید با افزایش عرضه قیمت کاهش می‌یابد اما اقتصاد ایران در شرایط فعلی قوانین اقتصادی را نقض می‌کند و خارج از قاعده‌ها پیش می‌رود. بنابراین تنها راهکار اصلاحات اساسی ساختاری است.

 

اصلاحات ساختاری نیز باید با اطلاع رسانی دقیق و حرفه ای همراه باشد . این امر باعث کاهش فشار روانی حاکم بر جامعه می شود . متاسفانه یکی از ضعف های اساسی دولت تدبیر از ابتدا تا کنون نبود یک تیم رسانه ای حرفه ای بوده و هست . هیچگاه عملکرد دولت به صورت کامل و حرفه ای به مردم اطلاع رسانی نشده است . بلعکس دولت روحانی ، احمدی نژاد در این بخش استادانه عمل می کرد .| پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سیدنیمامجتبایی

 
 

 

 

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد