با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

سید نیما مجتبایی

توسعه نیافتگی کشور حاصل عدم بکارگیری صحیح منابع و ایجاد فضای سالم به دور از فساد است

 

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرمقاله : سید نیما مجتبایی |وضعیت نابسامان اقتصاد کشور این روزها بر کسی پوشیده نیست . حقوق های نجومی ، نوسانات نرخ ارز ، فسادهای مالی ، اختلاس ها و در آخر انواع تحریم های ریز و درشت بین المللی بر علیه ایران همگی دست به دست هم داده و سفره های مردم را هر روز کوچکتر از روز قبل می نماید.


ولی اگر بخواهیم وضعیت فعلی اقتصاد کشور را فقط به پای این دولت بنویسیم ، بی انصافی کرده ایم . البته این بدان معنی نیست که این دولت بی تقصیر است . متاسفانه هم در این دولت و هم در دولت های قبلی اقتصاد کشور بیشتر وابسته به استخراج بیشتر نفت و درآمد حاصل از آن بوده ، در صورتی که محور اصلی اقتصاد هر کشور باید بر مبنای تولید باشد . تولید در عرصه های صنعتی ، کشاورزی و ... به دنبال خود اشتغال پایدار ، تامین مصرف ، مهار قیمت و اهداف دیگر اقتصادی دولت را میسر می نماید.

 

ما سالهاست که در عرصه های تولیدی و صنعتی بسیار ضعیف عمل می کنیم و این ضعف باعث شده تا هر روز شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی صنعتی در کشور باشیم و تعطیلی این واحدها بیکاری تعداد زیادی از جوانان کشور را در پی خود داشته و بیکاری جوانان نیز ده ها معضل ریزو درشت دیگر در پی خود دارد که در این بحث نمی گنجد.

 

ما از فروش نفت بالغ بر 60 میلیارد دلار درآمد داشته ایم . با این رقم کاملا واضح است که اگر تحریم شویم و نتوانیم نفت خود را بفروش رسانیم ، وضعیت اقتصادی کشور به کجا می رود.

 

در شرایط فعلی کشور نیازمند رشد اقتصادی پایدار است . رشد اقتصادی پایدار زمانی حاصل می شود که با توزیع بی عیب و نقص درآمدها همراه باشد و این توزیع درآمد خود حاصل اشتغال پایدار است و اشتغال پایدار حاصل انباشت سرمایه می باشد. انباشت سرمایه نیز نیازمند افزایش بهره وری بخصوص در بخش تولید است .

 

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که شرایط فعلی اقتصاد ایران را می توان به غریقی تشبیه کرد که تلاش می کند خود را بر روی آب نگه دارد . ارزیابی ها حاکی از آن است که توسعه نیافتگی کشور حاصل عدم بکارگیری صحیح منابع و ایجاد فضای سالم به دور از فساد است . اگر وضعیت اقتصادی کشور به همین شکل ادامه یابد مردم کم کم اعتقاد خود را به همه چیز از دست می دهند.

 

مردم ایران تا چه اندازه می توانند فقر را تحمل کنند؟

 

باید با تدبیر و راه کارهای مناسب ، در جهت آسایش و رفاه مردم گام های مثبتی برداشته شود . تا بتوان جلوی مسائلی نظیر اتفاقات دیماه سال گذشته و ... را گرفت . که این اتفاقات چیزی نیست جز نتیجه خشم مردم از وضعیت نابسامان اقتصادی کشور. افزایش فاصله طبقاتی باعث یاس و ناامیدی در جامعه شده و خشم مردم را برانگیخته ، باید مسئولین کشور هر چه زودتر فکری به حال این آشفته بازار اقتصادی بنمایند. مردم ایران لایق بهترین ها هستند ، باید سفره های مردم رنگین شود . ارایه ی آمار و ارقام های رنگارنگ بر روی کاغذ ، چاره ی کار نیست . مردم باید بهبود وضعیت اقتصادی را در سر سفره های خود مشاهده نموده و لمس کنند. | پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر

 
 

 

 

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد