با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

معضلی به نام مسکن مهر

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرمقاله | سید نیما مجتبایی : سال 1386 طرحی به نام مسکن مهر توسط دولت نهم اجرایی شد. این طرح با این هدف افتتاح شد که اقشار کم درآمد را با مبلغ 6 میلیون تومان صاحب خانه کند. قرار شد متقاضیان مسکن مهر مبلغ یک میلیون تومان هنگام ثبت نام پرداخت کنند و 5 میلیون دیگر را کم کم در طول ساخت خانه بپردازند و پس از مدت دو الی سه سال واحدهای خود را تحویل بگیرند.


این اقشار کم درآمد با 6 میلیون تومان صاحب خانه نشدند که هیچ . خیلی از آن ها بالغ بر 20 تا 28 میلیون تومان پرداخت نموده اند و هنوز خانه های خود را تحویل نگرفته اند. تعدادی نیز هستند که توانایی پرداخت این مبلغ را ندارند ، چند میلیونی پرداخت کرده و قدرت پرداخت مابقی مبلغ را ندارند .

 

جالب است بدانید خیلی ها جدا از مبلغی که پرداخت نموده اند مدتی است که قسط وام مسکن مهر خود را نیز مجبورند پرداخت کنند.

 

حساب کنید شخصی 10 سال منتظر است که ساخت خانه تمام شود و واحد خود را تحویل بگیرد . بیش از 20 میلیون تومان با قرض و  وام و هزار مکافات پرداخت کرده ، اکنون مستاجر است و کرایه خانه می دهد و مدت دو سال است که قصد وام خانه ای را پرداخت می کند که هنوز آن را تحویل نگرفته و معلوم هم نیست که کی تحویل بگیرد.حال جالب است که این شخص از اقشار کم درآمد جامعه نیز هست .

 

در این وضعیت بد اقتصادی هم باید کرایه خانه بدهد و هم قسط وام خانه ای را که بر روی هواست و اگر نتواند چند قسط را پرداخت کند نیز بانک طبق قوانین بانکی با او برخورد می کند. وقتی هم که اعتراض می کند و می گوید که من هنوز خانه را تحویل نگرفته ام ، چه قصدی بدهم ؟ در جواب می شنود که این ها به ما مربوط نیست ، بانک وام داده و شما باید اقساط آن را بپردازید.در رابطه با تحویل خانه با تعاونی خود صحبت کنید. که البته درست هم می گوید به نام شخص وام داده و اکنون باید اقساط آن را وصول کند از بانک ها نمی شود بیش از این توقع داشت اگر اقساط وام هایی را که داده باز پس نگیرد که ورشکست می شود. ولی تکلیف این قشر کم درآمد خانه بدوش چیست؟

 

و این چنین است که این قشر کم درآمد بیچاره هم چنان مانند توپ فوتبال به این طرف و آن طرف پاس داده می شوند و در آخر نیز نتیجه ای نمی گیرد.

 

حال ، برخی از این اقشار کم درآمد مسکن مهری کمی خوش شانس تر بودند و با تمام این فشارها و بی مهری ها چند وقتی است که واحد خود را تحویل گرفته اند .

 

بیایید چند لحظه خودمان را جای آن ها بگذاریم . با سختی فراوان مبلغ آن را پرداخت کردند ، با کلی شوق و ذوق واحد خود را تحویل گرفتند ، باز با سختی فراوان درون خانه را درست کردند (در آشپزخانه کابینتی زدند،خانه را رنگ آمیزی کردند،پرده ای زدند و ...) و خوشحال از اینکه پس از سال ها بالاخره صاحب خانه شدند. ناگهان زلزله ای خانه هایشان را ویران می کند و پس از ویرانی خانه ای که با سال ها مشقت صاحب آن شده بودند و از دست دادن عزیزان خود می بینند که خانه های آن طرف خیابان همگی صحیح و سالم سر جای خود هستند.


آیا پروژه های مسکن مهر مهندس ناظر ندارند؟ پروسه ی ساخت مسکن مهر در شهرهای مختلف چگونه بوده و در آن از چه مصالحی استفاده شده؟ کدام شرکت ها در ساخت آن مشارکت داشته اند؟ کدام مهندسان ناظر بر پروسه ساخت نظارت کرده اند و مجوز سکونت مردم  را به دلیل رعایت شدن نکات فنی، مهندسی و ایمنی صادر نموده اند؟  آیا نباید به ایمنی خانه هایی که میلیون ها ایرانی در آن زندگی می کنند و قرار است زندگی کنند توجه شود ؟ و ... ... ...

 

آری ، ما قبول داریم که مسکن مهر معضل بزرگی است که بدون مطالعه و بدون کار کارشناسی به این کشور تحمیل شد . در صورتی که می توانستند با کمی مطالعه و تحقیق و سپردن کار به کارشناسان خبره خروجی قابل قبولی داشته باشند. ولی از آنجایی که تعداد زیادی از هموطنان عزیز ما در آن زندگی می کنند و تعداد زیادی نیز قرار است در آینده در آن زندگی کنند از مسئولین امر انتظار می رود که نظارت بیشتری بر روی ساخت و ساز این پروژه ی عظیم داشته باشند.

 

از طرفی فکری هم برای اتمام این پروژه بنمایند . افرادی هستند که چندین سال منتظرند خانه های خود را تحویل بگیرند . کلی پول پرداخت نموده اند ، مدتی است اقساط خانه ی نگرفته را نیز پرداخت می کنند ولی هنوز تکلیفشان معلوم نیست و این یاری و مساعدت مسئولین را می طلبد. | پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر

 

ما را در کانال تلگرام پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر دنبال کنید

صفحه ی رسمی سیاست گستر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/siasatgostarofficial

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد