با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

شبکه های اجتماعی

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرمقاله | سید نیما مجتبایی : پیشرفت علم و تکنولوژی ، به همان اندازه که خوب است و محسنات فراوانی دارد ، می تواند مخرب نیز باشد. برای روشن شدن مسئله مثالی در رابطه با حوزه ی کاری خود می زنم.فتوشاپ یک نرم افزار گرافیکی فوق العاده است که در سال های اخیر شاهد رشد روزافزون این نرم افزار بوده ایم . با این نرم افزار می توان آثار خارق العاده و شگفت انگیزی خلق کرد و در صنعت چاپ ، تبلیغات ، بسته بندی ، عکاسی و ... استفاده های مفید و فراوانی از آن کرد . ولی متاسفانه برخی افراد سودجو و معلوم الحال از همین نرم افزار مفید برای بی آبرو کردن افراد استفاده می کنند و با جعل عکس و مدارک و انتشار آن در شبکه های اجتماعی آبروی عده ای را می برند.


 چندی پیش کانال ضدانقلاب رادیو گیلان خبر کذبی در رابطه با یکی از دبیران احزاب اصلاح طلب و رییس یکی از دانشگاه های گیلان منتشر کرد.همراه با این خبر مدرکی جعلی نیز منتشر شد که هر کسی کوچکترین آشنایی با نرم افزار فتوشاپ داشته باشد به جعلی بودن این مدرک پی می برد.

 

این فرد که شخص شناخته شده و محترمی است و سلامت او بر کسی پوشیده نیست قربانی دروغ پردازی های این کانال ضد انقلاب شده است . متاسفانه به محض اینکه شخصی مطرح می شود و به عنوان فردی پاک و صادق به جامعه ی خود خدمت می کند ، عده ای سعی می کنند او را تخریب کنند.رادیو گیلان نیز بدون بررسی و بدون توجه به سلامت اسناد با قصد ایجاد جنگ روانی و دلسرد کردن مردم نسبت به نظام به تخریب این چهره ی دوست داشتنی و محبوب می پردازد.

 

به همین بهانه و به منظور آگاهی افکار عمومی در رابطه با رسانه های بدون مجوز و دروغ پرداز چند خطی در این باب نگاشته ام که در پی از نظر خوانندگان نکته سنج سیاست گستر می گذرد:

 

********************

 

پیشرفت تکنولوژی رشد روز افزون شبکه های اجتماعی را نیز برای ما به ارمغان آورده است . خوشبختانه توسعه شبکه‌های اجتماعی و رونق فضای مجازی در جامعه به سرعت انتشار اخبار کمک شایانی کرده است اما از معضلات فراوانی به ویژه در بخش خبر و اطلاع رسانی برخوردار است.متاسفانه این رشد موجب گشته تا ما هر روز شاهد موجی از خبرهای غیرواقعی ، شایعات بی اساس و دروغ پراکنی های ریزو درشت باشیم . هر روز در این شبکه ها شاهد این هستیم که به سادگی با آبروی افراد بازی می شود .

 

انتشار این گونه اخبار کذب به نوعی امنیت عمومی و روانی آحاد مردم را تحت تأثیر قرار می دهد که  انتشار دهندگان آن باید پاسخگوی رفتار خود باشند.انتشار اخبار کذب، غیرموثق و بی‌اساس توسط برخی افراد به تنهایی باعث ایجاد تشویش اذهان عمومی جامعه می‌شود که با توجه به ضعف فرهنگی در جهت استفاده از تکنولوژی باید خانواده ها احساس مسئولیت بیشتری کنند.سودجویان فضای مجازی با ارسال مکرر و شاخ و برگ دادن به این شایعات مطالب را در شبکه های اجتماعی پراکنده می سازند و متاسفانه افراد ناآگاه با استناد به این مطالب کذب و شایعات به بعضی از مسائل بدبین می شوند.

 

فضای مجازی مکانی مناسب برای اشخاصی است که با غرض ورزی های شخصی خود مطالب مختلف را نشر می دهند . چندی پیش امام جمعه انزلی در همین رابطه طی سخنانی اظهار داشت که حضور در فضای مجازی آلوده مانند حضور در مجالس گناه است و به همان اندازه معصیت دارد.

 

این کاملا درست است که مراجع قانونی موظفند با این مسائل برخورد کنند ، ولی آیا خود ما وظیفه ای در این خصوص نداریم ؟

 

آری ما نیز به عنوان یک شهروند قانونمدار وظایفی داریم که باید به آن عمل کنیم . حداقل اینکه باید آگاهی خود و فرزندانمان را بالا برده تا بتوانیم اخبار غیر موثق را تشخیص دهیم و پس از تشخیص حداقل کاری که می توانیم انجام دهیم این است که آن ها را به اشتراک نگذاریم . و اگر شایعه ، مدارک و عکس جعلی از کسی می بینیم به این فکر کنیم که ممکن است نفر بعدی خودمان باشیم . در این صورت از هم محلی ، همشهری و هم وطن خود چه انتظاری داریم ؟

 

حال چگونه باید راست و دروغ اخبار را فهمید ؟

 

با اینکه معمولا شایعات و اخبار کذب بسیار استادانه تنظیم می شوند و در وحله ی اول تشخیص آن غیر ممکن به نظر می آید ولی تشخیص آن بسیار ساده است . اخباری موثق هستند که منبع موثقی داشته باشند . مردم باید جهت بدست آوردن اطلاعات صحیح به سایتها – کانالها و خبرگزاریهای معتبر، موثق و رسمی و سایتها و کانالهایی که اصالت و مدیریت آنها شناخته شده است و از مراجع ذی صلاح مجوز اخذ نموده اند مراجعه نمایند.

 

پس راه حل تشخیص صحت و سقم اخبار و محتوای تولید شده در فضای مجازی تنها استفاده از سایتها و منابع معتبر ، شناخته شده و مجوز دار است. پس بیایید دست به دست هم دهیم و با تحریم اشخاص سودجو و دروغ پرداز با این معضل مبارزه کنیم. همینکه دروغ های آنان را نخوانیم و به اشتراک نگذاریم ، کار بزرگ ، موثر و مفیدی انجام داده ایم.

 

 چندی پیش روزنامه نسل فردا با مطلبی با عنوان 'آب بی گناه، تلگرام گناهکار' به بررسی یک مورد از مطالب کذب منتشر شده در فضای مجازی پرداخت و نوشت: تلگرام منبع موثق اعلام خبر نیست.


این روزنامه با پیگیری یک شایعه تلگرامی که منجر به بیکاری 30 کارگر شد، نوشت: در دسترس بودن شبکه‌های اجتماعی کار را به‌ جایی رسانده که یک شایعه ساده، بنیان و ساختار یک شرکت صنعتی با چندین دهه تجربه را می‌تواند زیر و رو کند، شاید کسی که باعث و بانی راه‌اندازی شایعه مرگ چند نفر از هموطنان در اثر مصرف آب آشامیدنی«جی نی» بود، هیچ‌ وقت تصور نمی‌کرد که با این رفتار غیراخلاقی، زمینه بیکاری بیش از 30 نفر از کارگران آن کارخانه را فراهم کند و با این شایعه بشدت بر صادرات این محصول به کشورهای عراق و پاکستان تأثیر منفی بگذارد و چرخ صنعت این شرکت را به‌ یک‌ باره فلج کند.


این روزنامه نوشت: مدتی پیش در تلگرام خبری با عنوان «آلوده بودن نوعی آب‌معدنی و مرگبار بودن آن به نام 'جی نی» دست ‌به‌ دست می ‌شود. در این خبر که معلوم نبود صحت و سقم آن از کجاست عنوان شده بود که مصرف این آب، ظرف مدت 72 ساعت الی یک هفته بعد صددرصد سبب مرگ می‌شود، در این خبر تاکید شده بود تاکنون استفاده از این نوشابه و آب‌معدنی جان 2 کودک و 5 فرد بزرگسال را در شهرهای تهران، اصفهان، کرمانشاه و همدان گرفته است. به نقل از والدین این کودک که در رستورانی بین راهی و برای رفع تشنگی کودک خود آب‌ معدنی تولیدی این مجموعه تولید را خریده اند، کودک آنان بعد از نوشیدن آب بلافاصله دچار حالت تهوع می ‌شود و به کما می‌ رود و در بیمارستان جان می بازد.


ادامه این گزارش حاکیست: در این خبر به نقل از «اطلاعیه بیمارستان الزهرا تهران و اصفهان» عنوان شده بود که از مصرف نوشابه و آب ‌معدنی این برند خودداری شود. این شایعه به حدی رشد پیدا کرد تا خبرنگاران رسانه‌ها نسبت به صحت و سقم آن اقدام کرده و پیگیر ماجرا باشند.


این روزنامه در ادامه این مطلب به نقل از علیرضا هدایت مدیرعامل شرکت خوش طعم اصفهان که متولی تولید آب آشامیدنی و نوشابه‌های برند یاد شده است، اضافه کرد: انتشار اخبار کذب و غیرموثق مطرح شده در فضای مجازی باعث خسارت فراوان مالی به شرکت و تهدید بیکاری 180 نفر از شاغلان این کارخانه شده است و به دنبال آن هفتم دی ‌ماه فرماندار شهرستان و معاونان فرمانداری و روسای تعزیرات، صنعت معدن تجارت، فرماندهی انتظامی شهرستان و مدیریت و معاونت غذا و داروی شبکه از کارخانه مذکور واقع در شهر گز و خطوط تولید و تصفیه ‌خانه و آزمایشگاه و انبار محصولات بازدید کرده تا صحت و سقم این شایعه را بازرسی کنند.


ادامه این مطلب به نقل از وی حاکیست: با پیگیری‌های انجام شده و اعلام شکایت به دستگاه قضایی،انجام بررسی‌ها و بازدید مسئولان از بخش‌های مختلف کارخانه مسجل شد که این شرکت دارای پروانه بهره‌برداری صنایع به شماره 1307680، پروانه بهره ‌برداری بهداشت به شماره 64 و همچنین پروانه بهداشتی در زمینه تولید انواع نوشابه و آب آشامیدنی از سوی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بوده و شایعات مطرح‌ شده دروغی بیش نبوده است.


روزنامه نسل فردا با اشاره به اینکه برای حفظ اخلاق رسانه ‌ای نباید به شایعات تلگرامی دامن زد، نوشت: آنچه در این میان، اشاره به آن ضروری به نظر می‌رسد آن است که این‌گونه شایعات که بعید به نظر می‌رسد دستمایه شوخی‌های ساده باشد و به نظر می‌ رسد برگرفته از سیاست‌ها و اهداف بدخواهانه است،به حدی در شبکه‌های مجازی رشد کرده که هرازگاهی شاهد ورشکستی یا زیر سوال رفتن شرکت‌های مختلف صنعتی در این ‌باره هستیم.در شرایطی که به‌ خوبی همگان می ‌دانند بیمارستان‌ها نمی‌توانند متولی انتشار و تأیید اخبار باشند، چرا باید ما به‌سادگی نسبت به اعلام خبر غیرموثق آن‌ هم به نقل از یک بیمارستان تولیدات کارخانجات را مورد تحریم قرار بدهیم؟


در ادامه این گزارش آمده است: رسانه‌های موثق مثل روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و جراید دارای مجوز منابع موثق و متولیان اطلاع‌ رسانی در کشور هستند و تا زمانی که رسانه حرفه‌ای و اصولی نسبت به انتشار این‌گونه اخبار اقدام نکرده، از پذیرش یا قبول آن خودداری کنید؛ چراکه یک شوخی یا شایعه ساده می‌تواند زمینه‌ ساز اخراج و بیکاری 30 کارگری باشد که شاید این روزها خجالت جیب خالی خود را در قبال خواسته فرزندانشان می ‌کشند.

 

 پس بیاییم با بالابردن آگاهی خود مقابل افراد سودجو و فرصت طلب بایستیم و به آن ها اجازه ندهیم به هدف شوم خود برسند.

 

ما را در کانال تلگرام پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر دنبال کنید


صفحه ی رسمی سیاست گستر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/siasatgostarofficial

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد