با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

سرمقاله

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرمقاله :مبارزه با فساد سيستمي نيازمند تغيير در وضعيت اين مبارزه است. يكي از تغييرات مهم در اين راه، فعال‌شدن نهادهاي مدني در امر مبارزه با فساد است.


به گزارش سیاست گستر  ، چندي پيش سازمان عدالت و شفافيت گزارشي از فساد در نظام دارويي كشور را ارايه كرد كه بسيار مهم بود.. نهادهاي مدني در انجام اين وظيفه مي‌توانند با دقت و ملاحظات بيشتري عمل كنند ولي به تناسب بايد از قدرت و امتيازات لازم براي انجام اين امر ضروري نيز برخوردار باشند. ولي واقعيت اين است كه اين كار فقط با يك نهاد به سرانجام نمي‌رسد، بلكه بايد انواع نهادها و حتي نهادهاي تخصصي تشكيل شود، یعنی در هر موضوع و زمینه‌ای یک نهاد ضدفساد داشته باشیم. دولت به جاي پرداخت يارانه و انواع و اقسام كمك‌ها بايد به پرونده‌هايي كه از طريق اين نهادها به سرانجام مي‌رسد و حكم محكوميت مي‌گيرد، جايزه دهد و حتي انگيزه‌هاي اينچنيني را نيز در نظر بگيرد. اميدواريم كه اين گام مثبت، اثرات ملموسي در مبارزه با فساد به ارمغان آورد.

اصلاح طلبان وعادی کردن جامعه


مهم‌ترین تحول شاید 40‌ ساله اخیر و بعد از انقلاب تاکنون به دست اصلاح‌طلبان رقم خورده است. پس از وقایع دولت اصلاحات و مجلس اصلاحات و حتی بعدا که جریان اصولگرایی آمد و دولت احمدی‌نژاد را روی کار آورد، طبق اعتراف همگان، آقای روحانی به‌شخصه نه جناحی پشت سر خود داشت، نه حزبی داشت و نه گروه متشکل سیاسی. در واقع این مجموعه گرایش اصلاح‌طلبی بود که اوضاع را عوض کرد و ما را از آن وضعیت هولناکی که از سال 84 پدید آمد و عمق آن در سال‌های 88 و 89 به بیشترین حد خود رسید، بیرون آورد. این جریان اصلاحات بود که جامعه را از آن وضعیت سخت و دشوار خارج کرد. البته نمی‌گوییم که به دروازه‌های سعادت رساند، ولی بالاخره اوضاع را به سمت عادی ‌شدن جلو برد.

 

ما را در کانال تلگرام پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر دنبال کنید


صفحه ی رسمی سیاست گستر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/siasatgostarofficial

 

 

مردم سالاری

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد