با دانلود اپ اندروید سیاست گستر و نصب آن بر روی تلفن همراه جدیدترین اخبار ایران و جهان را در گوشی خود همیشه همراه داشته باشید.جهت دانلود اپ سیاست گستر کلیک کنید

غلامرضا ظریفیان

پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر | سرمقاله :غلامرضا ظریفیان | بحث ائتلاف برای هر جریان سیاسی که دارای آرم و نشانه‌ای مشخص است، امری دائمی نیست، بلکه بر اساس شرایط خاص هر زمانه و با توجه به این امر محقق می شود که در آن ایام فضای سیاسی کشور چه رویکردی را طلب می کند. از این رو اصلاح طلبان نیز نظیر هر جریان سیاسی باید بر اساس اقتضائات زمانه در خصوص ورود به انتخابات تصمیم گیری کنند. طبیعتا اگر این جریان سیاسی در دوره خاصی‌ این توانایی را در خود ببیند که می تواند تنها با اتکا به نشان و پرچم خود وارد فضای کنش سیاسی شود، می تواند بر چنین تصوری جامه عمل بپوشاند.  


به گزارش سیاست گستر  ، این مسأله یک عمل متعارف و پذیرفته شده در فعالیت ‌های سیاسی است که توانایی احقاق هم دارد، اما در خصوص اظهارات رئیس فراکسیون امید مبنی بر این که اصلاح‌ طلبان برای انتخابات آتی دیگر ائتلاف نخواهند کرد، امری است که باید مورد آسیب شناسی قرار گیرد و در مقطع فعلی نمی توان نسبت به آن تصمیمی قطعی اتخاذ کرد. مضاف بر این که از حالا تا زمان انتخابات آتی فاصله زیادی وجود دارد و بدین جهت باید مقداری جلو‌تر رفت و آرایش‌‌های سیاسی را مورد بررسی قرار داد تا بتوان در موقع مقتضی بهترین تصمیم را اتخاذ کرد. همچنین ناگفته نماند که اصلاح طلبی از ابتدا مدار حرکت سیاسی خود را بر مبنای عقلانیت و خرد جمعی استوار ساخته است و اصلا بعید نیست که اگر در انتخابات 98 احیانا در بررسی و ارزیابی ‌ها بدین نتیجه رسیدند که در کنار گروه‌ه ایی قرار گیرند که با مشارکت و ائتلاف نتیجه بهتری صورت خواهد گرفت، از انجام چنین امر عاقلانه ای دوری گزیند، چرا ائتلاف امری عقلایی و اقتضائی است که در هر دوره تحقق آن مستلزم مصلحت سنجی‌هایی است که باید در همان ایام صورت پذیرد.


 از سوی دیگر اگر امر ائتلاف مصلحت لازم را نداشته باشد و منافع لازم را در ارتباط با حرکت جبهه ‌ای یا فراتر از آن جریان تامین نکند سالب به انتفاع موضوع است، پس باید به سمتی حرکت کرد که هر جریان با تابلوی خود وارد رقابت ‌های سیاسی شود.


در خصوص نزدیک ترین انتخابات که همانا انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال 98 است، هرجند هر نوع اظهارنظری زودهنگام بوده است، اما به نظر می ‌رسد این بزنگاه بتواند این بستر را ایجاد کند  که جریانات سیاسی بتوانند با تابلوی خود وارد صحنه شوند مگر این که شرایط کشور موارد دیگری را اقتضا کند. بر همین اساس نیز اصلاح طلبان نیز اگر به شرایط اطمینان بخشی برسند در انتخابات آتی با پرچم خود حاضر شده  و از حضور رقبای دیگر نیز استقبال خواهند کرد.

 

ما را در کانال تلگرام پایگاه خبری تحلیلی سیاست گستر دنبال کنید


صفحه ی رسمی سیاست گستر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/siasatgostarofficial

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 / 500 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 500 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد